Vena Azygos Sistemi'nin anatomik incelenmesi
  1. Tez No: 48278
  2. Yazar: TUNÇ KUTOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT TURUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Araştırmamız 1994-1996 yıllan arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dallan' nda, yaşlan 27-70 arasında değişen 35' i erkek ve 13' ü kadın toplam 48 konserve kadavranın azigos ven sistemi üzerinde gerçekleştirildi. Yapılan çalışmada v. azygos, v. hemiazygos, v. hemiazygos accessoria ve v. intercostalis superior' lann çaplan ve seviyeleri incelendi. Olgular Anson' un tasnifine uygun olarak, azigos ven sistemindeki vertikal şekil ve horizontal bağlantılar esas alınarak primitif veya embriyolojik tip, geçiş tipi ve tek kolonlu tip olmak üzere 3 temel Tip ve bu Tip' lere bağlı 1 1 alt grup şeklinde değerlendirildi. Bu sınıflamaya göre olgulanmızdan 1' inin ( % 2.1 ) Tip I, 44' ünün ( % 91.7 ) Tip II ve 1 tanesi' nin ( % 2. 1 ) ise Tip III olduğu tesbit edildi. Bu durum literatür verileri ile uyumlu bulundu. Aynca hiçbir gruba uymayan 2 (% 4.2) olguda Atipik Grup olarak isimlendirildi. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our research was made in Trace University Faculty of Medicine, Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Istanbul University Faculty of Medicine, between 1994-1996 in Anatomy departments amongst 48 conserved cadavers aging between 27-70 years, of which 35 were males and 13 females. The research was conducted about the azygos venous system. In the research the diameters and levels of the azygos vein, the hemiazygos vein, the accessory hemiazygos vein and the superior intercostal vein were investigated. The subjects were classified in Anson' s system with a basis of vertical and horizontal connections in the azygos venous system the classification included primitive or embryological types, transient type, unicolon type as three basic types and their eleven subgroups. According to this classification (amongst 48 cadavers) 1 of our subjects (% 2. 1 ) was found to be type I, 44 of them were found to be (% 91.7) type II and 1 (% 2.1) was found to be type III. This values were similiar to those in the literature, however 2 subjects (% 4.2) didn't fit in any otherwise defined groups and were named as atypic group. 51