Somatostatin analoğu octreotidin tıkanma sarılığında oluşan safra kanal proliferasyonu ve portal fibrozise etkileri
Somatostatin analogue (octrestide) inhibits bile duct epithelial cell proliferation and fibrosis after extohepatic biliary obstruction
- Tez No: 48354
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHAN BUMİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Octreotid, sekiz aminoasitli bir peptiddir ve gastrointestinal sistemde başlıca insulin, glukagon gibi hepatotrofik etkiye sahip hormonların salgılanmalarını engellemektedir. Epidermal büyüme faktörü ile stimüle edilen DNA sentezini inhibe ederek karaciğer rejenerasyonunu yavaşlattığı gösterilmiştir. Ekstrahepatik biliyer obstrüksiyonlann en belirgin özelliği safra duktus proliferasyonu ve fîbrozisi artırarak sirotik olaya neden olan zinciri başlatmasıdır. Octreotidin tıkanma sanlığındaki bu patolojilere etkilerini araştırmak için deney modeli oluşturduk. Grup I laparatomi, Grup II laparatomi+octreotid, Grup III koledok ligasyonu+octreotid, Grup IV koledok ligasyonu+izotonik NaCl olmak üzere 4 grup oluşturuldu. 1 haftalık süre sonunda tekrar laparatomi yapılarak kan örnekleri ve karaciğer biyopsileri alındı. Karaciğer mikroskobik görüntüleri safra duktus proliferasyonu, portal fibrozis, inflamasyon dikkate alınarak şiddetlerine göre puanlandı. Grup III ve IV'te kan bilirubin, SGOT, GGT, ALP değerleri ve mikroskobik bulgular karşılaştırıldığında, octreotid verildiğinde kan biyokimya değerlerindeki değişmenin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Mikroskobik olarak ise safra duktus proliferasyonu ve portal fıbrozisin istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığını tesbit ettik. Soouç olarak tıkanma sanlığı olgularında octreotid, cerrahi için beklenen sürede veya amehyat olmayacak olgularda karaciğerde safra duktus proliferasyonu ve periportal fîbrozisi azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Octreotide, a peptide with eight aminoacids, inhibits hormons having hepatotrophic effect in gastrointestinal system, like insulin and glucagon. It has been postulated that octreotide decreases hepatic regeneration by inhibiting DNA synthesis which is stimulated by epidermal growth factor. The most significant pathology in extrahepatic biliary obstructions is increased biliary ductal proliferation and fibrosis resulting in cirrhosis. We prepared an experimental model to explain the effects of octreotide on these pathologic events in obstructive jaundice. We had four groups. Group I was sham laparotomy, Group II sham laparotomy + octreotide, Group III common bile duct ligation + octreotide, Group IV common bile duct ligation + isotonic NaCl group. One week later, we had relaparotomies and then blood samples and liver biopsies were performed. Microscopic appearances of liver biopsies were categorized according to degree of biliary ductal proliferation, portal fibrosis and inflammation. While microscopic biliary ductal proliferation and portal fibrosis were decreasing in Group III, which is statistically significant, there was no significant difference in bilirubin, SGOT, GGT, ALP results between Group III and Group IV. As a result, octreotide would have decrease the biliary ductal proliferation and periportal fibrosis, especially in inoperable patients and preoperative period. 37