Tersine mühendislik yöntemleri ile elde edilen beton numunenin sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmesi ve model geometrilerinin incelenmesi
Modeling of concrete specimen obtained by reverse engineering methods using finite elements method and examination of model geometries
  1. Tez No: 483562
  2. Yazar: SERGEN AKSAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULKERİM ERGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Proje kapsamında ele alınan konu başta İnşaat Mühendisliği biliminin methodlarından faydalanmak yanı sıra birçok mühendislik ve diğer bilim dallarını da kapsayan çözüm yöntemlerinden ele alınmış sonuçlardan oluşmuştur. Yapılan bu çalışmada ilk olarak beton malzemeden meydana getirilmiş olan üç farklı numunenin bilgisayar ortamında görüntüleme teknikleri yardımları ile görüntüleri elde edilmiştir. Görüntüleri elde edilen numuneler piksellerden oluşacak şekilde üç boyutlu modeller haline getirilmiştir. Bilgisayar ortamında numunelerin üç boyutlu hale getirilebilmesi için eşik değer ve flodfill algoritmalarından faydalanılmıştır. Solid eleman haline getirilmiş olan numunelerin analizlerinin gerçekleştirilmesi için bilgisayar destekli mühendislik yazılımı (CAE) olan ABAQUS® paket programında faydalanılmıştır. Eldeki veriler ve yapılan analizler göz önünde bulundurularak, analizleri gerçekleştirilmiş olan numunelerin görüntüleme teknikleri yardımıyla görüntü alma mesafelerinin ve belirlenen eşik değer aralıklarının değişimi ile elemanların toplam nokta sayısı, hacmi, eleman sayısının ve numunelerin modlar sonucunda elde edilen doğal frekans değerlerinde değişimler gözlemlenmiştir. Görüntü alma mesafesinin değişimi ile yapılan analizler sonucunda değerlerin gittikçe yakınsama göstererek belirli değerlere yaklaştığı görülmüştür. Eşik değer kavramının değişimi gözlemlendiğinde ise analize başlanmadan önce eşik değerin hassasiyetle belirlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject covered in the project is to make use of the methods of Civil Engineering Science. In addition to making use of the methods of Civil Engineering science, it has been formed from the results of many engineering and other methods of solution including the branches of science. In this study, firstly, three different samples of concrete material were obtained with computer aided imaging techniques. The sampled images were transformed into three-dimensional models that consisted of pixels. Threshold and flodfill algorithms have been used to transform the samples into three dimensions in the computer environment. The ABAQUS® package program, which is computer aided engineering software (CAE), was used to perform analyzes of solid element samples. Considering the available data and analysis, the image acquisition distances of the specimens and the change of the determined threshold ranges were observed with the help of imaging techniques. Also, changes in the natural frequency values obtained by the modes of the total number of points, volume, number of elements, and modes of the elements were observed. As a result of committed results, it obtains indicating the convergency to specific values with change of imaging's distance. Before start the analysis, when threshold obtained it's changing, threshold must obtain sensitively. It makes inference.