Erzurum ili Aşkale ilçesi Ichneumonidae (Hymenoptera) türleri üzerine bir araştırma
A study of Ichneumonidae (Hymenoptera) species from Askale, Erzurum
- Tez No: 483658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, 2015-2017 yılları arasında Aşkale merkez ilçede Ichneumonidae türlerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, Acaenitinae, Anomaloninae, Banchinae, Campopleginae, Collyriinae, Cremastinae, Cryptinae, Diplazontinae, Ichneumoninae, Tryphoninae ve Pimplinae altfamilyalarına ait 19 tür tespit edilmiştir. Her bir tür için, ilave yayılım alanlar oluşturulmuş, Türkiye'deki dağılımı haritalandırılarak verilmiş, dünyadaki dağılım alanları da eklenmiştir. Çalışma kapsamında tespit edilen 4 tür Türkiye faunası için yeni kayıt durumundadır. Bunlar Campoletis holmgreni Tschek 1871, Hellwigia elegans Gravenhorst 1823 (Campopleginae), Hemichneumon subdolus Wesmael 1857 ve Bathyplectes rufigaster Horstmann 1977 (Ichneumoninae)'dır.
Özet (Çeviri)
This study is based upon material of the family Ichneumonidae collected from Aşkale (Erzurum) provinces of Turkey between 2015-2017. At the end of the study, 19 species species belonging to Acaenitinae, Anomaloninae, Banchinae, Campopleginae, Collyriinae, Cremastinae, Cryptinae, Diplazontinae, Ichneumoninae, Tryphoninae and Pimplinae were recorded. Additional collecting locations and distribution of Turkey by mapping are given for each species. Besides, the areas of expansion in the world have also been added. Within this study identified four species are new records for the Turkish fauna. These are Campoletis holmgreni Tschek 1871, Hellwigia elegans Gravenhorst 1823 (Campopleginae), Hemichneumon subdolus Wesmael 1857 and Bathyplectes rufigaster Horstmann 1977 (Ichneumoninae).