Design, modeling and implementation of multi-function protective relay with digital logic algorithm
Sayısal mantıksal algoritma ile çok fonksiyonlu koruma rölesinin tasarımı, modellenmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 483775
  2. Yazar: MUHANNED MAHMOOD SHAKIR AL-SHALAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAVAD RAHEBI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, aşırı akım rölesi, aşırı gerilim rölesi ve aşırı gerilim rölesi gibi üç farklı koruma şemasına sahip üç fazlı iletim sistemi, MATLAB / Simulink araç kutusu kullanılarak geliştirilmiştir. Koruyucu röle, aşırı yük koşulları, aşırı ve gerilim altında koşullar, aşırı ve düşük frekans koşulları gibi iletim güç sisteminin farklı çalışma koşulları için test edilmiştir. Koruyucu roleler basit bir akış şeması ile açıklanmıştır. Koruyucu role için dijital mantık algoritması kullandık. Bu tezde, MATLAB / Simulink üzerinde tasarlanmış ve uygulanmış bir sayısal çok fonksiyonlu koruyucu röle. Çalışma, sayısal mantık algoritmalarının kullanımından system koruma uygulamasına kadar çeşitli mevcut teknikleri keşfetmeyi içeriyordu. Ana güç sistemi koruma röleleri, güç sistemi voltajı ve akım dalga formlarının dijital sinyal işlemesine dayanan dijital sistemlerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three phase transmission power system with three different protective schemes such as over current relay, over and under voltage relay and over and under frequency relay developed using MATLAB/Simulink toolbox. The protective relay tested for different operating conditions of the transmission power system such over load condition, over and under voltage condition, over and under frequency condition. Protective relays explained with simple flowchart. We used digital logic algorithm for implementation of protective relay. In this thesis, a digital multi-function protective relay designed and implemented on the MATLAB / Simulink. The study included exploring various present techniques ranging from the use of digital logic algorithms to system protection application. Mother power system protective relays are digital systems based on the digital signal processing of power system voltage and current waveforms.