Kamusal alanların kentsel ergonomi açısından irdelenmesi, Bartın örneği
Evaluation of public spaces from urban ergonomy aspects, the case of Bartin
- Tez No: 483788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SELMA ÇELİKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kentsel mekân içerisindeki kamusal alanlar, toplumun ortak yaşam alanlarını oluşturmaktadır. Bu alanlar, estetik bir çevre algısı içerisinde güvenlik ve konfor gereksinimini karşıladığı ölçüde, birey için cezbedici sosyalleşme alanları haline gelir. Kent kimliğini ve kültürünü yansıtan kamusal alanların sosyo-ekonomik, yaşam kalitesi ve kentlilerin memnuniyeti gibi dinamikleri bakımından kentin karakterini koruyacak, rekabetçi olabilmesini sağlayacak ergonomik tasarım ilkeleri ile düzenlenmesi gerekir. Bu çalışmada, kamusal alanlar, kentsel tasarım, kentsel ergonomi, kent donatıları kavramlarına ve ergonomik kent donatılarına ilişkin kuramsal bilgiler ve standartlar verilerek Bartın şehir merkezindeki kamusal alanlar kentsel ergonomi açısından irdelenmiştir. Kamusal alanlara ilişkin kullanıcı görüşlerinin de belirlenmesi amacıyla, örneklem seçimi ve dağılımı bilimsel ve istatistiki yöntemlere uygun bir araştırma ile yüz yüze toplam 100 anket yapılmıştır. Bartın kamusal alanlarına ilişkin bireylerin kullanım alışkanlıklarını ve kullanıcı açısından ergonomik olup olmadığının saptanması amacıyla hazırlanan anket sorularından elde edilen veriler değerlendirilmiş, sonuç ve önerilere de yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public spaces in the urban space constitute the common living spaces of the society. These areas become attractive areas of socialization for the individual to the extent that they meet the need for safety and comfort within an aesthetic perception of the environment. Urban identity and public spaces that reflect the culture should be regulated by ergonomic design principles that will ensure the city's character in terms of dynamics such as socio-economic, quality of life and satisfaction of the citizens, to be competitive. In this study, the public spaces in Bartın city center were examined in terms of urban ergonomics by giving theoretical information and standards about public spaces, urban design, urban ergonomics, urban facilities and ergonomic urban facilities. A total of 100 questionnaires were conducted face to face with the selection and distribution of samples in accordance with scientific and statistical methods in order to determine user opinions about public spaces. The data obtained from the questionnaire prepared to determine the usage habits and the ergonomics of the users regarding the public places of Bartın were evaluated and reflected in the conclusions and recommendations.