Davranışsal iktisat çerçevesinde bireylerin tüketim davranış eğilimleri: Kamu çalışanları örneği
Comsumption behavior tendencies of individuals within the framework of behavioral economics: Example of public officers
- Tez No: 484132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ YAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada kamu çalışanlarının ekonomik davranışları, davranışsal iktisat çerçevesinde incelenerek tüketici davranış modellerinden de yararlanarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede ekonomik işlemlerin gerçekleştirilmesinin en temel aracı olan paranın bireylerin hayatındaki rolü para tutumu ölçeği kullanılarak saptanmaya çalışılmıştır.Para tutum ölçeği, uygulanan faktör analizi sonucu dört alt boyuttan oluşmuştur. Bunlar; güç- prestij, tutma süresi, güvensizlik- tüketici yeterliliği ve endişe- kaygı olarak isimlendirilmiştir.Tutma süresi gelir ve medeni durum ile pozitif ilişki göstermiştir. Daha sonra çoklu regresyon analizi yapılarak para tutum ölçeğinin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır.Evli bireylerin sorumluluk bilinciyle daha fazla finansal planlama yaparak paralarının hesaplarını bildikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bireylerin gelirlerindeki artışın para biriktirme isteklerini de artırdığını göstermektedir. Bu çalışma davranışsal iktisatla beraber para tutumunun incelenmesi sebebiyle diğer çalışmalardan farklılık göstermektedir. Ayrıca bireylere yüz yüze görüşme yöntemi ile davranışsal iktisat soruları yöneltilerek yüzde analizi ve ki kare analizine tabi tutulmuştur. Erkeklerin daha fazla piyasa normlarına göre hareket ettikleri, yaşça daha olgun bireylerin öz kontrollerini daha fazla sağladıkları, gençlerin yaşlılara oranla daha fazla risk almayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Bu çalışmanın Tokat ili ekonomisi açısından önem arz eden bir grup olan kamu çalışanlarını kapsaması ayrıca önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims at explaining economic behaviors of the public officers by analyzing them within the framework of behavioral economics as well as using behavior models of the consumers. It also aims at determining the role of the money which is the fundamental instrument of economy on individuals' lives through Money Attitude Scale. This Money Attitude Scale is composed of four sub-dimensions as a result of the factor analysis which has been applied in the study: Power-prestige, holding period, lack of confidence-consumer competence and anxiety-concern.Holding period has displayed a positive relationship between income and marital status.Then, multiple regression analysis has been carried out and it has been researched whether it differs or not depending on demographic characteristics.It has been demonstrated that married individuals make much more financial planning and sparing as a result of the obligation of responsibility. It is also clear that individuals have a higher level of desiring for saving money as their income increases. This study differs from the others as it analyzes both behavioral economics and money attitude. Moreover; individuals have been provided with the questions of behavioral economics by being subjected to percentage analysis and chi-square analysis through the method of face-to-face interview. It has also been determined that males behave much more depending on market norms and older individuals have a higher level of self-control while younger individuals prefer taking much more risks than the elder ones. This study is also of high importance as it includes public officers which are an important group for the economy of Tokat.