Kuzeydoğu Akdeniz'de yaşayan berlam, Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758) ve greater forkbeard, Phycis blennoides (Brünnich, 1768) türlerinin otolit biyometrileri ve büyüme özellikleri
Otolith biometry and growth characteristics of European hake, Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758) and greater forkbeard, Phycis blennoides (Brünnich, 1768) inhabiting Northeastern Mediterranean
  1. Tez No: 484288
  2. Yazar: HÜLYA GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAŞUSTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, toplam 672 Merluccius merluccius ve 208 Phycis blennoides balık örneği çalışıldı. Balık örnekleri ticari trol avcılığı yapan teknelerle Kuzeydoğu Akdeniz‟de, İskenderun Körfezi açıklarında 200-400 m derinliklerde elde edilmiştir. M. merluccius örneklerinin boy ve ağırlıkları dişi balıklar için 9.8-51.3 cm ve 4.96-1030 g ve erkek balıklar için 8.1-51.6 cm ve 2.6-1374 g olarak bulunmuştur. M. merluccius türüne ait örneklerin yaşları 1-7 arasında değişmiştir. Von Bertalanffy büyüme parametreleri dişiler için L∞= 93.98 cm, k= 0.114 yıl-1, t0= -0.597 yıl, erkekler için L∞= 77.65 cm , k= 0.153 yıl-1, t0= -0.343 yıl ve tüm eşeyler için L∞= 84.44 cm, k= 0.135 yıl-1, t0= -0.469 yıl olarak bulunmuştur. M. merluccius‟un toplam boy-ağırlık ilişkileri dişiler için W=0.0032*L3.2503, (R 2=0.9915), erkekler için W=0.0032*L3.2439, (R 2=0.9891) ve tüm eşeyler için W=0.0032*L3.2489, (R 2=0.9906) olarak bulunmuştur. P. blennoides örneklerinin boy ve ağırlıkları dişi balıklar için 16.9-38.7 cm ve 31.06-415.0 g ve erkekler için 16.3-38.3 cm ve 27.14-504.08 g olarak bulunmuştur. P. blennoides türüne ait örneklerin yaşları 0-4 arasında değişmiştir. Von Bertalanffy büyüme parametreleri dişiler için L∞= 97.87 cm, k= 0.068 yıl-1, t0= -2.731 yıl, erkekler için L∞= 67.55 cm , k= 0.123 yıl-1, t0= -2.229 yıl ve tüm eşeyler için L∞= 87.61 cm, k= 0.083 yıl-1, t0= -2.492 yıl olarak bulunmuştur. Phycis blennoides‟in toplam boy-ağırlık ilişkileri dişiler için W=0.0069*L3.033, (R2=0.913), erkekler için W=0.0076*L3.074, (R2=0.90) ve tüm eşeyler için W=0.0058*L3.077, (R2=0.905) olarak bulunmuştur.“b”değerlerine göre, M. merluccius ve P. blennoides‟in tüm eşeyler, erkekler ve dişiler populasyonları pozitif allometrik büyüme göstermiştir (b >3). Regresyon analizi sonuçlarına göre, M. merluccius and P. blennoides otolitleri için toplam boy-otolit ağırlığı, toplam boy-otolit boyu, toplam boy-otolit eni, balık ağırlığı-otolit ağırlığı, balık ağırlığı-otolit boyu, balık ağırlığı-otolith eni arasında orta dereceli pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
this study, a total of 672 Merluccius merluccius and 208 Phycis blennoides samples were studied. Fish samples were obtained by a commercial trawler at a depth of 200 to 400 m off the Iskenderun Bay in northeastern Mediterranean Sea. Total length and weight of M. merluccius samples were found as 9.8-51.3 cm and 4.96-1030 g for females and 8.1-51.6 cm and 2.6-1374 g for males. Ages of M. merluccius ranged from 1 to 7 years. The von Bertalanffy growth parameters were estimated as L∞= 93.98 cm, k= 0.114 year-1, t0= -0.597 year for females, as L∞= 77.65 cm , k= 0.153 year-1, t0= -0.343 year for males and as L∞= 84.44 cm, k= 0.135 year-1, t0= -0.469 year for combined sexes. Total length-weight relationships were found as W=0.0032*L3.2489, R 2=0.9906 for all individuals, W=0.0032*L3.2503, R 2=0.9915 for females and W=0.0032*L3.2439, R 2=0.9891 for males. Total length and weight of P. blennoides samples were determined as 16.9-38.7 cm and 31.06-415.0 g for females and 16.3-38.3 cm and 27.14-504.08 g for males. Ages of P. blennoides. The von Bertalanffy growth parameters were estimated as L∞= 97.87 cm, k= 0.068 year-1, t0= -2.731 year for females, as L∞= 67.55 cm , k= 0.123 year-1, t0= -2.229 year for males and as L∞= 87.61 cm, k= 0.083 year-1, t0= -2.492 year for combined sexes. Total length-weight relationships of Phycis blennoides were found as W=0.0058*L3.077, R2=0.905, for all individuals, W=0.0069*L3.033, R2=0.913, for females and W=0.0076*L3.074, R2=0.90 for males. According to“b”values, all individuals, males and female‟s populations of M. merluccius and P. blennoides were showed a positive allometric growth (b >3). According to the regression analysis results, a moderate and positive relationship between the total length-otolith weight, total length-otolith length, total length-otolith breadth, fish weight-otolith weight, fish weight-otolith length, fish weight-otolith width was determined for M. merluccius and P. blennoides.