CODESYS tabanlı hareket kontrolcü ile kol profili otomasyon sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Designing of arm profile automation system with CODESYS based motion control and implementation
  1. Tez No: 484361
  2. Yazar: ERDİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAHADIR ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Programlanabilir Lojik Denetleyiciler (Programmable Logic Contoller, PLC) otomasyon sistemlerinde, içine yazılan programa göre girişleri denetleyen ve çıkışları kontrol eden temel elektronik donanımlardan birisidir. Hareket kontrolcüler ise PLC gibi otomasyon sistemlerini kontrol eden, PLC'lere göre RAM kapasitesi daha yüksek, çevrim süresi daha düşük, çoklu servo uygulamaları için geliştirilmiş, geniş kullanım alanına sahip elektronik kontrolcülerdir. CODESYS, PLC ve hareket kontrolcülerin programlanması amacıyla tasarlanmış, çok yeni bir teknoloji olmasına karşın ABB, Scneider, Wago, Eaton, Mitsubishi, Festo, Beckoff ve Yaskawa gibi birçok PLC ve hareket kontrolcü üreticileri tarafından kabul görmüş, yeni üretilen birçok PLC ve hareket kontrolcü tarafından desteklenen bir programlama platformudur. CODESYS programlama platformu, PLC ve hareket kontrolcü programlama işlemi için kullanıcılarına markadan bağımsız standart bir arayüz getirmiştir. CODESYS tarafından desteklenen herhangi bir marka PLC için yazılmış programlar, CODESYS' in desteklendiği farklı marka bir PLC'ye uygulanabilmektedir. Bu gibi özelikleri CODESYS platformunu birçok farklı markanın desteklediği yaygın bir arayüz haline getirmiştir. Kol profili, kanepe ve koltuklarda kol ile gövdenin bağlantısını sağlayan saplamaların bağlandığı somun delikli profildir. Bu tez çalışmasında Yaskawa MP2310iec hareket kontrolcü ile CODESYS programlama platformu kullanılarak Kol profili otomasyonu sistemi tasarlanmıştır. Bu otomasyon sisteminde profil üzerine delik açma, somun çakma ve somun kaynaklama işlemleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Programmable Logic Controllers are one of the basic electronic circuits of automation systems that control inputs and outputs according to the program inside it. Motion controllers are electronic controllers such as PLCs but with higher RAM capacity and lower cycle times and they developed for multi-servo applications. Although CODESYS is a novel technology designed for the aim of programming PLCs and motion controllers, it has been used by many PLC and motion controller manufacturers such as ABB, Scneider, Wago, Eaton, Mitsubishi, Festo, Beckoff and Yaskawa. CODESYS programming platform provides a standart brand-independent programming interface to users for PLCs and motion controllers. Programs developed for any kind of PLC brand are compatible with other PLCs which are supported by CODESYS. Features mentioned above have made CODESYS a common interface supported by many different brands. The stud bolts connect the arm and the body of the sofas or armhairs. These stud bolts are embedded to a nut-holed profile which is called arm profile. In this thesis, CODESYS based arm profile automation system design is realized by using Yaskawa MP2310iec motion controller. In the automation system designed drilling on profile, adding nuts and nut welding operations heve been carried out.