Invetigastion of damage detection based on vibration and flexibility aproaches for structural health monitoring
Yapısal sağlık takibinde titreşim ve esneklik matrisi ile hasar tesbitinin incelenmesi
  1. Tez No: 484418
  2. Yazar: HUSSEIN ALI RUDAINI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLÜM KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hasar algılama problemini çözmek için metaheuristik optimizasyon teknikleri (Cuckoo (CS), parçacık yığını (SPO), diferansiyel evrim (DE) ve Saten bowerbird optimizasyon algoritması (BSO) olarak adlandırılan yeni bir algoritma) kullanılır. Aralarında yapılan karşılaştırma, nüfusa dayalı yöntemlerin aynı grubuna ait oldukları için yapılabilir. Yapısal sağlık izleme literatüründe, optimizasyon probleminin uygunluğu olarak birçok objektif fonksiyonlar kullanılmaktadır. Hasar oluşumuna bağlı olarak sistemin esneklik değişikliğine dayalı hasar yerini ve hasar ciddiyetini bulmak için kullanılırlar. Çözümle bütünleşmek için optimizasyon algoritmalarının davranışını etkilemek. Bu tez, daha önceki tüm sözleme tekniklerinin performansını ve aralarındaki karşılaştırmayı içeren bir çalışmayı sunmaktadır. Karşılaştırma çerçevesi olarak seçilen optimizasyon problemi, dinamik analiz alanındaki ders kitaplarından örneklerdir. Sonuçlar Saten bowerbird optimizasyon algoritmasının (BSO) genel olarak hasar tespit probleminin bir göstergesi olarak iyi performans gösterdiğini göstermektedir. en iyi yakınsama hedef fonksiyonu
Özet (Çeviri)
The metaheuristic optimization techniques (Cuckoo (CS), Particle Swarm (SPO), Differential Evolution (DE) and a new algorithm called Satin Bowerbird Optimization Algorithm (SBO)) are used to solve damage detection problem. In the field of structural health monitoring literature, they are many objective functions are used as the fitness of optimization problem. They are utilized to find the damage location and damage severity based on the system flexibility change due to damage occurrence. This thesis presents a study the performance of all previous mention techniques and comparison among them. The comparison between them can do because they belong to the same group of population-based methods. Also, comparison of objective functions is done based on their influence on optimization algorithms behavior to converge to the solution. The optimization problem chosen as the comparison framework is the examples from the textbooks in the field of dynamic analysis. The results show the Satin Bowerbird Optimization Algorithm (BSO) generally has good performance as an indicator of damage detection problem.The best convergence objective function is the first objective function (the maximum element in the difference of the flexibility matrices) has a good convergence with high sensitivity to noise while the second and the third objective function (the maximum element in the difference of the flexibility matrices, the flexibility matrix error residual criterion) have quite good convergence and less sensitive to noise than first one.