Akut end organ hasarı olmayan hastalarda hipertansiyon tedavisi ve sonuçlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of hypertension treatment and outcomes in patients without acute end organ damage
- Tez No: 484618
 - Danışmanlar: DOÇ. FATİH ESAD TOPAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmamızın amacı kan basıncında belirgin artışa rağmen akut end organ hasarı bulguları veya semptomları bulunmayan acil servis hastalarında antihipertansif tedavinin etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla, acil servise geliş kan basıncının 180/100 mm Hg'ye eşit veya daha büyük olduğu ve primer hipertansiyon tanısı ile taburcu edilen, akut end organ hasarı olmayan 18 yaş ve üstü hastalar retrospektifolarak incelenmiştir. Hastalar antihipertansif tedavi alma durumlarıaçısından ikiye bölündü ve gruplar klinik sonuçlar (acil servis tekrar başvuruları ve mortalite) açısından karşılaştırıldı. Bulgulara bakıldığında 266 hastanın 159'unun (%59,77) tedavi aldığı ve genel olarak da (%48,9) kaptopril tercih edildiği saptandı. Hastaların yaş ortalaması63.8 idi. Tedavi edilen hastalarda tedavi almayanlara göre kronik hastalık öyküsü daha yüksek oranda idi (%87,4; %72,9; fark = −14,5) ve daha yüksek sistolik (205; 187 mmHg; fark= 18) ve diyastolik (105; 102 mmHg; fark = −3) kan basıncına sahip oldukları saptandı. 24 saat içinde tekrar acil servis başvuruları (%6,3; %1,9; fark = −4,4) ve 30 günlük acil servis başvuruları (%16,4; %14; fark = −2,4) ve 30 günlük komplikasyon gelişimi (%1,9; %2,8; fark = -0,9) ve 1 yıllık mortalite (0%; 0,9%; fark = −0,9) arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak acil servise başvuran ciddi kan basıncı yüksekliği olan hastalarda antihipertansif tedavi alan ve almayanlarda tekrar hastaneye başvuru ve mortalite açısından benzer sonuçlar gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective is of the study to evaluate the effect of antihypertensive therapy in emergency department patients with markedly elevated blood pressure but no signs/symptoms of acute end organ damage. This is a retrospective study of emergency department patients age 18 years and older with an initial blood pressure greater than or equal to 180/100 mm Hg and no acute target organ damage, who were discharged with a primary diagnosis of hypertension. Patientswere divided based on receipt of antihypertensive therapy and outcomes (emergency department revisits andmortality) and were compared. Of 266 patients, 159 (59,77%) received antihypertensive therapy, primarily (48,9%) oral kaptopril. Average age was 63,8 years. Treated patients more often had a history of chronic disease (87,4% vs 72,9%; difference = −14,5) and had higher mean initial systolic (205 vs 187 mm Hg; difference = 18) and diastolic (105 vs 102 mm Hg; difference = −3) blood pressure. Emergency department revisits at 24 hours (6,3% vs 1,9%; difference = −4,4) and 30 days (16,4% vs 14%; difference = −2,4) and mortality at 30 days (1,9% vs 2,8%; difference = -0,9) and 1 year (0% vs 0,9%; difference = −0,9) were similar. In conclusions, revisits and mortality were similar for emergency department patients with markedly elevated blood pressure but no acute target organ damage,whether they were treated with antihypertensive therapy, suggesting relative safety with either approach.