Santral kolinerjik hipertansiyonda amigdalanın rölü
  1. Tez No: 48562
  2. Yazar: AYŞE NESLİHAN KÜTÜK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Santral muskarinik reseptörlerin uyarılması presör yanıtlara neden olmaktadır. Bu yanıta farklı beyin bölgelerindeki farklı muskarinik reseptör alt- tipleri aracılık etmektedir. Bu bölgeler arasında beyin sapındaki önemli merkezler bulunduğu gibi, yüksek beyin bölgelerinde bulunan bazı hücre toplulukları da vardır. Bunlardan birisi amigdaladır. Amigdalanın otonomik ve davranışsal yanıtların koordinasyonunun yapıldığı önemli bir beyin bölgesi olduğuna inanılmaktadır. Amigdalanın santral çekirdeğinin elektriksel uyarımı kan basıncında artışa neden olmaktadır. Ayrıca, SAÇ içine uygulanan karbakol sonucu artan kan basıncı atropin tarafından geri çevrilebilmektedir. Bu çalışma, amigdalanın santral çekirdeğinde bulunan muskarinik reseptör alt-tiplerinin, elektriksel ve kimyasal uyarılar sonucu oluşan kardiyovasküler cevaplardaki önemini araştırmak için yapılmıştır. SAÇ'in elektriksel uyarımı ortalama arteriyel kan basıncında (OKB) tekrarlanabilir artışlara neden oldu. SAÇ içine fizyolojik tuzlu su enjeksiyonu, bu presör yanıtı değiştirmedi. Atropin, pirenzepin ve AF-DX 116, elektriksel uyarıya bağlı olarak artan OKB'nı doza bağımlı olarak inhibe etti. Atropinin 0.1, 1,10 ve 100 nmol dozlarındaki inhibisyon sırasıyla % 19.0±6.8, % 56.4±5.5, % 71.0±5.7 ve % 101.8±3.2 idi (İD50=1.04 nmol, güven aralığı:0.13- 8.39). Pirenzepinin 0.03, 0.1, 1 ve 10 nmol dozlarındaki inhibisyonu sırasıyla % 32.2±12.5, % 49.0±10.2, % 62.0±2.0 ve % 78.5±3.0 bulundu (İD50=0.23 nmol, güven aralığcO.01-5.42). AF-DX 116 ise 10 nmol'de % 27.5±10.0, 30 52nmol'de % 42.2±10.4 ve 60 nmol'de % 69.9±11.7 inhibisyon yaptı (İDso=39.5 nmol, güven aralığı:1 1.4-137.5). SAÇ içine uygulanan 5 nmol karbakol OKB'da artışa neden oldu ve bu artış enjeksiyon sonrası 10. dakikada maksimuma ulaştı. Karbakol öncesi intraserebroventriküler (isv) uygulanan 5, 10 ve 20 nmol dozlarındaki pirenzepin OKB'daki artışı doza-bağımlı olarak inhibe etti. Karbokolle oluşturulan maksimum OKB artışının inhibisyonuna göre pirenzepin için hesaplanan İD5o değeri 7.99 nmol (güven aralığı: 1.63-9.03) olarak bulundu. İsv uygulanan 100 nmol AF-DX 116 karbakol enjeksiyonunun oluşturduğu OKB artışını anlamlı derecede inhibe edemedi. Bu sonuçlar, SAÇ'in elektriksel ve kimyasal stimülasyonu sonucu artan OKB'da Mı reseptörlerinin rolü olabileceğini düşündürdü. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is very well documented that the stimulation of central muscarinic receptors results in pressor responses. Different muscarinic receptor subtypes involve in this pressor activity. Amygdala is one of the brain areas, which has been found to be important in central blood pressure regulation. It is thought that amygdala is involved in the integration of autonomic and behavioral responses. Electrical stimulation (ES) of central nucleus of amygdala (CNA) of conscious rats resulted in increase in blood pressure, vice-versa is true for the rats under anesthesia. Additionally, increase in blood pressure after administration of carbachol into CNA was inhibited by atropine. These results indicated the role of muscarinic receptors in amygdala in the regulation of blood pressure. This study was undertaken to investigate the role of muscarinic receptors in the cardiovascular responses induced by electrical and chemical stimulation of CNA. Electrical stimulation of CAN caused reproducible increase in mean arterial blood pressure (MAP). Saline injection into the CNA did not alter the pressor response. Atropine, pirenzepine and AF-DX 116 inhibited the pressor effect of ES of the CNA in a dose-dependent manner. The inhibition of atropine was 19.0±6.8 %, 56.4±5.5 %, 71.0±5.7 % and 101.8±3.2 %, at doses of 0.1, 1, 10 and 100 nmol respectively (ID5o=1.04 nmol with confidence intervals (CI) of 0.1 3-8. 39). The inhibition of pirenzepine was 32.2±12.5 %, 49.0+10.2 %, 62.0±2.0 % and 78.5±3.0 % with 0.03, 01, 1 and 10 nmol doses respectively (ID5o=0.23 nmol Cl= 0.01-5.42). The inhibition of 54AF-DX 116 was 27.5±10.0 %, 42.2±10.4 % and 69.9 ±11.7 % with 10, 30 and 60 nmol doses respectively. (ID50=39.5 nmol Cl= 11.4-137.5). Injection of 5 nmol carbachol into the CNA increased the MAP reaching maximum at the 1 0. minute of injection. Intracerebroventricular (icv) injection of 5-20 nmol of pirenzepine prior to carbachol injection resulted in dose- dependent inhibition of the carbachol-induced peak increase in blood pressure (ID5o= 7.99 nmol CI: 1.63-9.03). This inhibition was also evident in the time course of the pressor response to carbachol as shown by a dose- dependent inhibition of the area under the time-course curves accumulated for the first 30 minutes following microinjection of carbachol. ID50 for pirenzepine calculated from the area under curve inhibition was 8.5 nmol (CI: 2.63-27.30) and the inhibition was statistically significant at doses of 10 and 20 nmol. 100 nmol of AF-DX 116 did not cause any statistical inhibition neither in peak blood pressure increase nor in area under the time-course curves. These results suggested that the amygdala is one of the brain centers involved in the central cholinergic hypertension and electrical and chemical stimulation of CNA elicits pressor response via Mi receptors. D3