Dynamic determination of neighborhood in neighborhood-based collaborative filtering algorithms
Komşuluğa dayalı ortak filtreleme algoritmalarında komşuluğun dinamik olarak belirlenmesi
- Tez No: 486647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
İşbirlikçi filtreleme kolay kullanılabilirliği sayesinde öneri sistemlerinde sıklıkla kullanılan bilgi yığınını azaltmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Geleneksel olarak kullanılan işbirlikçi filtrelemede tahmin üretimi benzer kullanıcılar ya da benzer nesneler temelinde yapılır. Bu yaklaşımda, kullanıcıya ya da nesneye en çok benzeyen ilk k sayıdaki komşu belirlenir, sonrasında ise belirlenen k komşuya dayalı bir tahmin üretilir. Bu süreçte, k değeri sürecin başında belirlenir ve her kullanıcı ya da her nesne için aynı k değeri kullanılır. Bu tezde, her kullanıcı ya da her nesne için farklı k değerleri seçmenin üretilen tahminlerin doğruluğundaki etkisi analiz edildi. Bu amaçla, her kullanıcı ya da nesne için farklı k değerleri denenerek, o kullanıcı ya da nesne için en iyi tahminler üretilebileceği düşünülen k değerleri atandı. Yapılan deneyler en yakın k komşuluk algoritmasında dinamik k değerleri kullanmanın sabit olarak belirlenen bir k değerine göre daha iyi sonuçlar verdiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Collaborative filtering is a commonly used method to reduce information overload. It is widely used in recommendation systems due to its simplicity. In traditional collaborative filtering, recommendations are produced based on similarities among users/items. In this approach, the most correlated k neighbors are determined, and a prediction is computed for each user/item by utilizing this neighborhood. During recommendation process, a predefined k value as a number of neighbors is used for prediction processes. In this thesis, the effect of selecting different k values for each user or item was analyzed. For this purpose, a model that determines k values for each user or item at the off-line time was generated. Empirical outcomes show that using the dynamic k values during the k-nn algorithm leads to more favorable recommendations compared to a constant k value.