Phase-based techniques for image and video processing applications
İmge ve video işleme uygulamaları için faz tabanlı yaklaşımlar
  1. Tez No: 486729
  2. Yazar: SERDAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ENİS ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezde faz bilgisi, imge kalite değerlendirmesi, imge karşıtlık arttırılması ve görsel nesne takibi gibi imge işleme uygulamalarında bir takım sorunları gidermek için kullanılmıştır. Tasarımı gereği, faz bilgilerini göz ardı eden klasik iki boyutlu (2B) mel-kepstrum öznitelikleri, imge fazıyla zenginleştirilerek 2B karmaşık mel-kepstrum özniteliklerini oluşturmuştur. Faz bilgisi ile mevcut kepstral öznitelikler birleştirilirken, ters faz geçişlerini önlemek üzere faz bilgisinin açılması gerçekleştirilmiştir. Görüntü kalite değerlendirmesi için, 2B karmaşık mel-kepstrum öznitelikleri, bir bağlanım yöntemine beslenmiş ve öznitelik matrisleri ile öznel puanlar arasında bir eşleştirme gerçekleştirilmiştir. Mikroskopik imgelerin karşıtlığının arttırılması için bir Fourier bölgesi yaklaşımı geliştirilmiştir. Karşıtlık arttırma yöntemi, faz geçişlerinin baskın olduğu frekans bileşenlerini belirlemektedir. Önemli tayf bileşenleri, geçiş seviyesine göre belirlenen bir faktörle kuvvetlendirilir. Bu yolla fazdaki geçişler, karşıtlık arttırma yönteminde doğrudan gözlemlenebilecek genlik değişimlerine çevrilmektedir. Karşıtlık arttırma yöntemi için uygun parametre kümesini belirlemek için, klasik toplam değişim yönteminin bir uzantısı olarak geliştirilen seçici değişim yöntemi tanıtılmıştır. Seçici değişim yöntemi, imgenin yüksek frekans bölgelerindeki değişimlerini değerlendirir. Gerçekleştirilen diğer bir çalışmada, imge faz bilgisine dayanan görsel nesne takip yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntemin ana amacı çapraz ilinti tabanlı eşleşme yöntemlerinin hesap karmaşasını azaltmaktır. Düzgelenmiş çapraz ilinti fonksiyonunun türetilmesinden yola çıkılarak, nesne takibi problemi, bazı varsayımlar altında faz en küçükleme problemine dönüştürülmüştür. Faz kaymaları için arama tablolarının kullanılması, hesaplama maliyetinde daha fazla azaltmayı mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, phase information is utilized to address several issues in image processing applications; namely image quality assessment, image contrast enhancement, and visual object tracking. The classical two-dimensional (2D) mel-cepstrum features, which ignore the phase information by design, are enhanced with image phase to form the 2D complex mel-cepstrum features. While integrating the phase information with the existing cepstral features, the unwrapping of phase information is carried out. The 2D complex mel-cepstrum features are fed into a regression scheme to map the feature matrices to subjective scores for the assessment of image quality. A Fourier domain approach for contrast enhancement of microscopy images is developed. The enhancement framework determines the frequency components in which the phase transitions are significant. The significant spectrum components are amplified by a factor depending on the level of transitions. In this way, phase variations are translated into amplitude changes which directly contribute to the enhancement process. Selective variation, which is an extension to the classical total variation framework, is introduced to determine the appropriate parameter set for the enhancement framework. The selective variation scheme evaluates the variations of the image in the high-frequency regions. A visual object tracking scheme based on image phase information is proposed. The main aim of the proposed scheme is to reduce the computational complexity of cross-correlation based matching frameworks. Starting from the derivation of normalized cross-correlation function, the tracking solution is simplified to a phase minimization problem under certain assumptions. The utilization of look-up tables for phase shifts enables a further decrease in computational cost.