Degusint sistemle hazırlanan metal kuronların tam döküm metal kuronlarla laboratuvar uygulamaları açısından karşılaştırılması
A Comparison of the Degusint system crowns and the complete cast crowns according to laboratory applications
  1. Tez No: 48690
  2. Yazar: BİRSEN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımından hazırlanmış tam döküm metal kuronlar ile Degusint sistem kuronların kenar uyumları incelenmiş ve elde edilen kuronların kesit yüzeyleri ile mikro sertlikleri değerlendirilmiştir. Kuronlar, basamaklı ve şevli kenar bitim şekli içeren standardize edilmiş Ivorine dişler üzerinde hazırlandıktan sonra çinko fosfat simam ile Ivorine dişler üzerine simante edilmiştir. Simante edilen kuronlar polyester içerisine gömülerek bucco-lingual ve mesio-distal yönde kesitleri alınmıştır. Kenar uyumunun değerlendirilmesinde, kenar aralığı ve mutlak kenar uyumsuzuğu ölçümleri kullanılmıştır. Kenar aralığı ve mutlak kenar uyumsuzluk ölçümleri kıymetsiz metal alaşımları için maksimum değerler gösterirken, altın alaşımından hazırlanan tam döküm metal kuronlar ile Degusint sistem kuronlar arasında istatistiksel anlamlılık gözlenmemiştir. Degusint sistem kuronların kesit yüzeyi incelemelerinde döküm yöntemiyle hazırlanan kuronlara oranla daha fazla porozite içerdiği ve en düşük sertlik değerine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Marginal fit of complete cast crowns made from gold and base metal alloys and Degusint system crowns were investigated. The metallographic ground section and microhardness of all the crowns were evaluated. The crowns were constructed on standardized Ivorine teeth having shoulder and chamfer margin designs and cemented with zinc phosphate cement to their respective master dies. The cemented crowns were than embedded in polyester. They were sectioned buccolingually and mesiodistally. The marginal gap and the absolute marginal discreapancy were examined. The maximum absolute marginal discreapancy and marginal gap values were evaluated in base metal alloys, no significant difference were observed between the gold alloy and Degusint system crowns. The examination of sectioned surfaces indicated that Degusint system crowns showed less microhardness and more porosity than the gold and base metal alloy complete cast crowns.