Talasemi minör tanılı hastalarda nabız dalga hızının değerlendirilmesi
Assessment of pulse wave velocity in patients with thalassemia minor
- Tez No: 487225
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİBE SALER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: Talasemi minör ülkemiz gibi Akdeniz kuşağı ülkelerinde sık görülen bir hastalık olup, bilinen önemi genetik danışmanlık üzerinedir. Yapılan yeni çalışmalarla, talasemi minörün çeşitli metabolik bozukluklarla ve kardiyolojik risk faktörleriyle ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda kardiyovasküler mortalitenin direk göstergelerinden olan nabız dalga hızıyla talasemi minör ilişkisini irdeledik. Böylelikle olası saptanacak bir ilişkide; talasemi minörlü bireyleri, kardiyovasküler risk açısından erken dönemde değerlendirilerek gelecekte oluşacak zararlı etkilerden korunmasını amaçladık. Materyal ve Metod: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniğine evlenmeden önce talasemi taraması amacıyla başvurmuş; elektroforezle talasemi tanısı almış 70 birey ile talasemi ekarte edilmiş 71 birey dâhil edildi. Her iki grupta da arteryel sertliği arttıracak hastalıkları olmayanlar alındı. Bireylerin nabız dalga hızları ve augmentasyon ölçülerek karşılaştırıldı. Bulgular: Bulgular arasında demografik özellikler açısından fark saptanmadı. Nabız dalga hızlarının karşılaştırılmasında; talasemi minör grubunda 6,0±1,1 m/sn, kontrol grubunda 5,4±0,6 m/sn saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Thalassemia is a common disease in the Mediterranean belt countries such as the minority country, and its known importance is on genetic counseling. Recent studies have shown that thalassemia minority may be associated with various metabolic disorders and cardiovascular risk factors. We investigated the pulse wave velocity and thalassemia minor correlation, which is direct indicator of cardiovascular mortality in our study. Thus, in a possible relationship, thalassemia minor subjects should be evaluated early in terms of cardiovascular risk and protected from future harmful effects. Materials and Methods: Health Sciences University Adana Numune Education and Research Hospital applied to the Internal Medicine Polyclinic for the search of thalassemia before marriage; 70 individuals diagnosed with thalassemia by electrophoresis and 71 individuals diagnosed with thalassemia were included. In both groups, those without diseases that would increase arterial stiffness were included. Individual pulse wave velocities and augmentation were measured and compared. Findings: There was no difference in demographics between the findings. In comparison of pulse wave velocities; 6±0.1 m/s in the thalassemia minor group and 5.4±0.6 m/s in the control group.