Wistar albino sıçanlarda granulosit koloni stimule edici faktörün endometriyum kalınlığına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of granulocyte colony-stimulating factor to endometrium thickness in wistar albino rat
- Tez No: 487307
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnfertilitenin, çiftleri etkileyen birçok yönü ve sebebi vardır. Başarılı bir tedavi rejimi oluşturmak için, bu sebepler ortaya konmalı ve uygun tedavi protokolleri geliştirilmelidir. Çalışmamızda, ince endometriuma sahip infertil çiftlerin tedavi rejimleri için kullanılabilecek olan G-CSF'nin etkinliğini araştırmayı ve G-CSF'nin muhtemel yan etki potansiyelini ortaya koymayı amaçladık. Hayvan modeli olarak oluşturduğumuz çalışmamızda, 50 adet rat, beş gruba ayrılarak, alkol ile inceltilmiş endometriyum üzerinde ve normal endometriyum üzerinde G-CSF'nin etkisini araştırdık. Bu araştırmanın yanında, uygulanan doz ve sürede G-CSFnin yan etki potansiyelini ortaya koymaya çabaladık. Endometrium ve uterus kalınlık ölçümleri tarafsız patolog tarafından semikantitif olarak gerçekleştirildi. Her bir rat grubu içerisinde, parametrelerin birbiri ile olan ilişkisini ortaya koymak için korelasyon analizi yaptık. Uygulanan doz ve sürede G-CSF, endometrium yüzey epitel kalınlığını arttırmıştır. Uterus kalınlığı ve endometrium kalınlığına etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Uygulanan tedavi süresinde ve dozunda G-CSF'nin nötrofil ve lökositler üzerinde beklenenin aksine negatif bir etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. İnfertil çiftlerin tedavisinde uygulanabilecek G-CSF tedavi protokolü için daha çok kontrollü çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Infertility has many aspects and causes that affect couples. In order to establish a successful treatment regimen, these reasons should be determined and appropriate treatment protocols developed. In our study, we aimed to investigate the efficacy of G-CSF, which could be used for treatment regimens of infertile couples with thin endometrium and to demonstrate G-CSF's side-effect potentials. In our study as an animal model, by dividing 50 rats to 5 groups, we studied the effect of G-CSF on thin endometrium developed by using alcahol and normal endometrium. Besides this study, we tried to reveal the potential side effects of G- CSF at the dose and duration. Endometrium and uterine thickness measurements were performed semiquantitatively by a neutral pathologist. Within each group of rats, we performed a correlation analysis to show the relationship of the parameters to each other. G-CSF increased endometrium surface epithelium thickness at the dose and duration. It has been determined that there is no effect on uterine thickness and endometrium thickness. It has been demonstrated that G-CSF has a negative effect on neutrophil and leukocyte as opposed to anticipated. More controlled studies are needed for the G-CSF treatment protocol that can be applied in the treatment of infertile couples.