Wistar albino ratlarda neonatal dönemde streptozotocin ile tip II diabet modelinin oluşturulması
Model of thype 2 diabetes is induced with streptozotocin neonatal wistar albino rats
- Tez No: 48776
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
-19- ÖZET Hetorojen bir hastalık olan Diabetes Mellitus'un farklı tiplerinin herbiri için uygun deney hayvanı modeli aranmaktadır. Bu konuda en az model bulunan insüline bağımsız diabettir. Son yıllarda neonatal STZ uygulamasıyla model geliştirilmeye çalışılmaktadır. Biz de bu konuya katkıda bulunmak istedik. Bu çalışmada erişkin dişi ve erkek Wistar albino rafların çiftleşmesiyle elde edilen yeni doğanlar kullanıldı. Deney grubuna alman raflara 48 saat sonra i.p olarak STZ enjeksiyonu gerçekleştirildi. Kontrol grubuna da aynı zamanda ve aynı volumde i.p olarak serum fizyolojik verildi. STZ enjeksiyonu yapılan hayvanlar 3 gruba ayrıldı. I. gruba 100 mg/kg STZ n. gruba 80 mg/kg STZ III. gruba 60 mg/kg STZ uygulandı. 6. 10. 11.16. haftada kan şekeri düzeyleri ölçüldü. 6. haftada kan şekeri sonuçlarında tüm gruplarda kontrole göre bir anlamlılık bulunmadı Sadece 60 mg/kg STZ grubunda 10. haftadan itibaren kontrole göre anlamlı fark bulundu. 80 mg/kg STZ grubunda anlamlılık 20. haftada saptandı. 100 mg/kg'lık grupta ise anlamlılık 11. haftada başladı ve 16.20. haftalarda devam etti. 20. haftada hayvanlar sakrifiye edildi. Pankreasları alınarak aldehit fuksinle boyanıp insülinin depolanma düzeyi gösterildi. Ayrıca 20. haftada karaciğer SGOT, SGPT ve Gama-GT sonuçlarında sadece SGOT değerlerinde 100 mg/kg STZ grubunda anlamlılık vardı. Grupların kontrole göre 20. haftada trigliserid, kolesterol değerlerinde 60 ve 80 mg/kg STZ gruplarında yalnız trigliserid değerleri anlamlıydıBöbrek BUN, kreatinin değerleri de hiçbir grupta anlamlı değildi. Bu sonuçlan tüm gruplarda bir bütün olarak değerlendirdiğimizde neonatal diabetin insan tip II diabeti için İyi bir model olacağmı görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
-20- SUMMARY Various models have been developed for different types of diabetes mellitus. Neonatal streptozotocin (STZ) treatment has been proposed as a method for inducing type II diabetes in rats. We present our initial findings in this experimental model. Neonatal Wistar albino rats were used; 48 hour-old animals were given intraperitoneal STZ injections. The control group received an equal amount of saline. STZ was administered at doses of 100 mg/kg, 80mg/kg and 60 mg/kg to three different groups. Blood glucose levels were measured at 6,10,11,16 and 20 weeks after treatment. The blood glucose levels of the groups did not differ signuficantiy at 6 weeks. The group which received 60 mg/kg streptozotocin differed signifucanüy after 10 weeks, the group which received 80mg/kg STZ at 20 weeks and the group which received 100 mg/kg of STZ between weeks 16 and 20. The animals were sacrificed at 20 weeks. The pancreata were removed and sections were stained with aldehyde-fuchsin to evaluate insulin stores. The SGOT,SGPT and gamma-GT levels differd signuficantiy only in the group which received 100 mg/kg STZ. Triglyceride, cholesterol, BUN and creatinine levels did not show significant differences between groups. These results suggest that neonatal diabetes may be a good model of human Type II diabetes.