Hidrojen yakıt pili sistemlerinde süper kapasitör kullanımının hidrojen harcamasına etkileri
Effects of super capacitor utulization in hydrogen fuel cell systems on hydrogen consumption
- Tez No: 487867
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KUNTMAN, YRD. DOÇ. DR. YASİN ÖZÇELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, geleceğin enerji kaynağı olacağı öngörülen hidrojen enerjisinin, yakıt pili uygulaması üzerine çalışılmıştır. Yavaş bir dinamik tepkiye sahip olan yakıt pilinin bu dezavantajını gidermek için hibridizasyon tekniği kullanılmıştır. Hibridizasyon tekniğinde, ikincil enerji kaynağı olarak süper kapasitör kullanılarak farklı kombinasyonlarla hibridizasyon gerçekleştirilmiştir. Bu kombinasyonların en uygununu belirlemek amacıyla enerji tüketimi ve hidrojen harcaması dikkate alınmıştır. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi Hidrojen Enerjili Prototip Aracı üzerinde hibridizasyon ile ilgili 4 farklı kombinasyon, belirlenen bir alan çevresinde test edilmiştir. Bu testler sonucunda optimum konfigürasyonun, süper kapasitörün yakıt piline paralel bağlandığı konfigürasyon olduğu görülmüştür. Yapılan bu çalışma neticesinde, 2015 Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışı Hidrojen kategorisinde bu araç optimum konfigürasyon ile birlikte Türkiye Şampiyonu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, on fuel cell application of predicted hydrogen energy which is energy source of future is worked. A hybridization technique is used for overcoming disadvantages of fuel cell which has a poor response. In the hybridization technique, as an auxiliary source,it is used super capacitor with different configurations and hybridization came out. It is considered energy consuming and hydrogen spending to determine the best configuration and Energy/hydrogen consumption rates are measured for the best configuration. Four configurations are tested on prototype vehicle in the area. As a result of these tests, the best optimum configuration of fuel cell was seen as the one which is connected to super capacitor in parallel. This vehicle became champion of Turkey with optimum configuration at 2015 TUBİTAK Alternative Energy Car Race at Hydrogen category.