Burdur ili ve çevresindeki rehabilite edilmiş meşelik (Quercus coccifera L.) alanların coleoptera komünitesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of rehabilitated oak stands (Quercus coccifera L.) in terms of coleoptera community in Burdur province and its environment
  1. Tez No: 487956
  2. Yazar: MAHMUT TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN YENİSEY KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ormancılık yönetim uygulamaları ya da restorasyon faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen ağaçlandırma faaliyetleri, faaliyetin gerçekleştirildiği alanda bitki tür çeşitliliği ve vejetasyon yapısı bakımından önemli değişikliklere neden olmakta, bu değişiklikler alanı habitat olarak kullanan faunistik komünitelerin yapı ve dinamiklerini etkilemektedir. Ege ve Akdeniz Bölgelerinin iç kesimlerinde yaygın olarak bulunan ve bozuk orman statüsünde kabul edilen Quercus coccifera L. ekosistemlerinde, Orman Genel Müdürlüğü, Rehabilitasyon Eylem Planı kapsamında iğne yapraklı ağaç türleri ile ağaçlandırma faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, söz konusu ağaçlandırma faaliyetlerinin faunistik komüniteleri temsilen model organizma grubu olarak seçilen Coleoptera komünitesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Burdur ili ve çevresinde seçilen ağaçlandırılmamış ve ağaçlandırılmış ikişer alanda, aralarında 5 m mesafe bulunan 9 adet çukur tuzak ile 2014 yılının Mayıs-Ekim ayları arasında örnekleme faaliyetleri uygulanmıştır. Tuzaklar aylık periyotlarla kontrol edilmiş, yakalanan örnekler laboratuvar ortamına getirilmiş morfotür düzeyinde ayrılarak familya düzeyinde gruplandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, meşelik alanlardaki toplam Coleoptera tür zenginliği ve bolluk değerlerinin ağaçlandırma alanlarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Tür çeşitliliği değerleri nispeten birbirine yakın bulunurken, eşitlik değerleri ağaçlandırma alanlarında daha yüksek bulunmuştur. Aynı beslenme tipine sahip olan familyaların gruplandırılmasıyla oluşturulan beslenme gruplarından ksilofag, predatör ve saprofag grupların tür zenginliği ve bolluk değerleri meşelik alanlarda yüksek çıkarken, herbivorların bolluk değerleri ağaçlandırma alanında yüksek bulunmuştur. Meşelik ve ağaçlandırma alanları arasında tespit edilen bu farkın habitat yapısındaki farklılıklardan kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Afforestation activities carried out within the scope of forest management practices cause significant changes in plant species diversity and vegetation structure in area which the activity is carried out and these changes affect the structure and dynamics of faunistic communities using the area as a habitat. In Quercus coccifera L. ecosystems, which are widely found in the interior parts of Aegean and Mediterranean regions and accepted as degraded forest status, afforestation activities with conifers are carried out within the scope of General Directorate of Forestry, Rehabilitation Action Plan. In this study, it was aimed to evaluate the effects of the afforestation activities on the Coleoptera community, which was chosen as a model organism group representing faunistic communities. In this context, sampling activities were carried out between May and October of 2014 with 9 pit traps placed with 5 m intervals, in the two replication sites for oak and afforested stands selected in and around Burdur province. The traps were checked monthly and the captured samples were grouped at the family level by separating them at the morpho-species level by bringing them to the laboratory environment. As a result of the study, it was determined that the total Coleoptera species richness and abundance values captured in the oak stands are higher than the afforestation areas. While species diversity values are relatively close to each other, evenness values are higher in afforestation areas. While species richness and abundance values of xylophagous, predator and saprophagous groups were higher in the oak stands, the abundance values of herbivors were found high in afforestation area. This difference found between oak and afforestation areas, was the result of differences in habitat structure.