İklim değişikliğine bağlı deniz yüzey suyu sıcaklığının coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama yöntemleri ile izlenmesi ve modellenmesi
Monitoring and modeling of climate change dependent seawater surface temperature using geographical information systems (GIS) and remote sensing methods
- Tez No: 487976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YABANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında, Gökova Körfezi deniz yüzey suyu sıcaklık değişimlerinin coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama yöntemleri kullanılarak modellenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada 1987 - 2017 tarihleri arasındaki Landsat 4-5, Landsat 7 ETM+ ve Landsat 8 OLI/TIRS uydularına ait termal bant görüntüleri kullanılmıştır. Gökova Körfezinin deniz yüzey suyu sıcaklık değişimleri zamansal ve alansal olarak değerlendirilmiş olup Körfezin Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı uydu görüntülerine dayanan modellerin oluşturulması çalışılmıştır. Bu görüntülere uygulanan algoritmalar ile işlenmiş ve sıcaklık modelleri oluşturulmuştur. Oluşturulan modeller üzerinde körfezde 4 ayrı kesit (T1, T2, T3 ve T4) belirlenmiştir. İşlenilen her bir termal uydu görüntüsünden belirlenmiş olan kesitler üzerinden veriler elde edilmiştir. Bu verilerin analizleri ile körfez kesitlerinin sıcaklık değişim grafikleri ve çizelgeleri verilerek, sıcaklık anomalileri tespit edilmiştir. Sonuç olarak koruma altına alınmış olan bu körfez kesitlerindeki sıcaklık değişimleri incelendiğinde bazı kesitlerde yaklaşık 3.5°C'den fazla sıcaklık artışları gözlemlenmiştir. Körfez sıcaklık değişimlerinden yola çıkarak körfezin iklim değişikliğinden gördüğü zararın daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla gözlemlerin ve araştırmaların yapılması gerekmektedir. Yapılmış olan bu tez çalışması, körfezin sürdürülebilirliği ve iklim değişikliğinden kaynaklanan değişimlerin ve zararların tespiti için yapılacak olan çalışmalara öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to model the sea surface temperature changes of Gökova Bay between 1987-2017 using geographical information systems and remote sensing methods. In the study were used thermal band images of Landsat 4-5, Landsat 7 ETM + and Landsat 8 OLI / TIRS satellites between 1987 and 2017. Sea surface water temperature changes of the Gökova Bay have been evaluated spatio-temporal and the creation models based on Geographical Information Systems (GIS) with satellite images. These images are processed with algorithms and temperature models are created. Four different sections (T1, T2, T3 and T4) were identified on the model in the bay. From each of these sections, the data is obtained from each processed thermal satellite images. Temperature anomalies were determined by analyzing these data and giving graphs and tables of temperature change of the Bay sections. As a result, when the temperature changes in the protected Bay sections were examined, a temperature increase was observed about 3.5°C. Starting from the Bay temperature changes, more observations and investigations are needed to better understand the damage caused by the climate change of the bay. This thesis study will lead to the work that will be done to determine the changes and damage caused by climate change.