Microbial strain improvement strategies for levan production
Levan üretimi için suş iyileştirme stratejileri
  1. Tez No: 488025
  2. Yazar: BURAK ADNAN ERKORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TOKSOY ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Levan üstün özellikleri sebebi ile endüstriyel olarak önemli bir fruktan polimeridir. Bu polimerin ticarileşmesinin önündeki en büyük engel olan yüksek üretim maliyetleri ancak yenilikçi yaklaşımların sağlayacağı yüksek verimli levan üretim sistemleri ile aşılabilecektir. Levan birçok mikroorganizma tarafından üretilebilmesine karşın halofilik bakteri Halomonas smyrnensis kültürü ile levan üretimi sırasında sterilizasyon işlemine gerek duyulmaması sebebiyle endüstriyel olarak yüksek kullanım potansiyeline sahiptir. Ucuz ve alternatif besiyeri kaynakları kullanılarak steril olmayan koşullarda gerçekleştirilen pilot ölçekli levan üretimi (5L) bir önceki çalışmamızda başarı ile gerçekleştirilmiş ve levan üretimi iki kat arttırılmıştır. Bu çalışmamızda, rastgele mutagenez tekniği kullanarak Halomonas smyrnensis kültürü ile levan üretim verimliliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda fiziksel ve kimyasal mutajen ajanlar (UV ışık ve etil metan sülfonat (EMS)), ayrı ayrı ve ikisi art arda olacak şekilde kullanılmıştır. Birçok tekrardan oluşan mutagenez çalışmasının sonucunda üç adet mutant suş farklı mutagenez taktikleri kullanılarak geliştirilmiş ve bu suşların ürettiği levan polimerleri bir seri kimyasal karakterizasyon analizlerine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, levan üretkenliği üretimin ilk 24 saati için 6.2-kat, ilk 48 saati için ise 3.6-kat arttırılmış ve 17.15 g/L polimeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Levan is an industrially important fructan polymer with its distinguished properties, however its high production cost is the biggest bottleneck that need to be overcome by innovative approaches affording highly productive microbial production systems. Although it is produced by a variety of microorganisms and plant species, halophilic bacterium, Halomonas smyrnensis, has a great potential for industrial use thanks to its halophilic nature that does not require sterilization of its bioprocess. Non-sterile production of levan polysaccharide in pilot scale (5L) with alternative and cheap industrial components was successfully conducted and levan yield was almost 2-fold improved in our previous study. Herein, we focused on strain improvement of Halomonas smyrnensis through random (classical) mutagenesis techniques for levan production process, where we aimed to improve total productivity of our production systems. To achieve this goal, physical and chemical mutagenic agents, UV light and Ethyl Methane Sulfonate (EMS), were used as single or combined mutagenic substances. After completing the many cycles of mutagenesis process, three mutant strains were selected from different mutagenesis strategies and levans produced by these mutants were subjected a serial of chemical characterization analysis to assure the absence of any structural changes. Finally, throughout one mutant strain, levan productivity was increased 6.2-fold at first 24 hours, 3.6-fold for first 48 hours resulting in a levan production value of 17.15 g/L.