Numerical study of jet impingement cooling on a flat plate
Jet implantma soğutmasının düz plate üzerindeki nümerik inceleme
  1. Tez No: 488027
  2. Yazar: MOHAMED SALEH KADDAFI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ, DOÇ. DR. MURAT ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Jetler, özellikle yüksek ısı transfer katsayısına ulaşmanın en iyi yöntemlerinden biridir ve bu nedenle birçok mühendislik uygulamasında kullanılır. Bu çalışmada, jet performansını belirlemek amacıyla düz plakada dağıtılmış ısının mekanizmasını anlamaya çalıştık. Görüntülenen sayısal sonuçlarda elde edilen hedefler, bir yüzey plakasındaki jet çarpma özelliklerinin etkisini, yüzey plakası boyunca Nusselt sayılarının değişimini, düz plakadaki ısı transfer katsayısını ve düz bir plakadaki H/D etkisini belirlemektedir. Farklı Reynolds sayıları (500,1000,1500,2000) sabit bir ısı akısı altında (3000m/w2) ısı transfer katsayısını belirler. Programdan çıkarılan sonuçlarda, jet akışındaki FLUENT simülasyonu (2-D) süreklilik ve momentumun korunumu ve enerji denklemleri çözülmüştür. Bu çalışma farklı Reynolds sayılarının ve H/D'nin Nusselt sayıları ve ısı taşınım katsayısı üzerindeki etkisini kapsar. Sonuç, tüm olgularda Reynolds sayılarının artmasıyla Nusselt sayılarının arttığını ve ısı taşınım katsayısı h'nin H/D ile azaldığını ve bir Reynolds sayısı 2000 iken ısı taşınım katsayısı durma noktasında daha yüksek olduğu ve çıkış bölgesinde yavaş yavaş azaldığı için H/D maksimum değeri olan 3'e ulaştığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Impinging jets are one of the best methods of achieving particularly high heat transfer coefficient and are therefore employed in many engineering applications. In this study, we seek to understand the mechanism of the distributed heat on the flat plate with the goal of identifying preferred methods to predicting jet performance. The goals that have been achieved in the numerical results displayed determine the influence of the jet impingement characteristics on a surface plate, determine the variation of Nusselt numbers (Nu ) along the surface plate and heat transfer coefficient on flat plate, and study the H/D effect on the/a fate plate .Different Reynolds numbers (Re) of (500, 1000, 1500, and 2000) determine the heat transfer coefficient under a constant heat flux 3000m/w2.The results of the program, which was extracted, are FLUENT , simulation (2-D) in the jet flow and the continuity, momentum and energy equations were solved. This study covers the effect of different Reynolds numbers (Re) and H/D on Nusselt numbers and heat transfer coefficient. The result showed that Nusselt numbers increased with the increase of Reynolds numbers (Re) for all cases, and heat transfer coefficient h decreased with H/D and reached a maximum of H/D =3 at a Reynolds Number = 2000, as heat transfer coefficient is higher at the stagnation point and decreases gradually at the outlet region.