Metilen mavi ve remazol ultra kırmızı boyar maddelerinin meyve posası kullanarak sulu çözeltilerden adsorpsiyon yöntemi ile giderilmesi
Removing methylene blue and remazol ultra red dyes with fruit pulps by adsorption method from aqueous solutions
  1. Tez No: 488097
  2. Yazar: İDİL BALTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarımsal kalıntılardan elde edilen ve çevreye duyarlı bir biyosorban olan karışık meyve posalarını kullanarak tekstil endüstrisinde sıkça uygulanan Metilen Mavi ve Remazol Ultra Kırmızı RGB boyalarının etkin bir şekilde uzaklaştırılması, dünyanın çeşitli ülkelerindeki uygulanmaktadır. Boyama, tekstil elyafının işlenmesi esnasında uygulanan temel bir işlemdir. Bu işlem, maddelerin doğasına, arzulanan renk yoğunluğuna ve uygulama yöntemine göre değişir, boyar maddelerin alt tabakalar üzerinde sabitlenme derecesine bağlı olarak, az ya da çok renkli atıksu üretimine neden olur. Büyük miktarlarda bulunan doğal malzemeler, ucuz adsorbent olma potansiyeline sahip olabilir. Düşük maliyetleri nedeniyle, bu malzemeler tükendikten sonra, pahalı rejenerasyon olmadan atılabilirler. Tarımsal yan ürünlerin bolluğu ve kolay bulunması, bunları iyi hammadde kaynakları haline getirir. Son yıllarda, piyasada bulunan aktif karbona alternatif olarak düşük maliyetli adsorbentlerin üretimi üzerine araştırmalar artmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada, sulu çözeltilerden tekstil boyalarının (metilen mavisi ve remazol kırmızısı) uzaklaştırılması için karışık meyve posalarının (kivi, elma, havuç, ananas, nar) potansiyel kullanımını araştırmayı amaçladık. Ph, adsorbent konsantrasyonu ve sıcaklık gibi çeşitli parametrelerin etkisi incelendi ve adsorpsiyon mekanizmaları değerlendirildi. Sonuç olarak, bu çalışma, atık biyo-emici maddelerin, tekstil endüstrisinin temel işlemlerinden olan boyama sonrası oluşan kirli su ortamlarının temizlenmesi için etkili ve çevre dostu bir alternatif olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Effective removal of methylene blue dye using mixed fruit peels as an eco-friendly biosorbent from agricultural residue the textile industry plays a part in the economy of several countries around the world. Dyeing is a fundamental operation during textile fiber processing. This operation causes the production of more or less colored wastewater, depending on the degree of fixation of the dyestuffs on the substrates, which varies with the nature of the substances, the desired intensity of coloration, and the application method. Natural materials that are available in large quantities may have potential as inexpensive sorbents. Due to their low-cost, after these materials have been expended, they can be discarded without expensive regeneration. The abundance and availability of agricultural by-products make them good sources of raw materials. In recent years, research on the production of low cost adsorbents alternative to commercially available activated carbon has increased. Therefore, in the present study it was aimed to investigate the potential use of mixed fruit peels(kiwi,apple,carrot,pineapple,pomegranate) for textile dye(methylene blue) removal from aqueous solutions. The effect of several parameters such as pH, adsorbent concentration and temperature was studied and adsorption mechanisms were evaluated. Moreover, according to the data obtained from the adsorption experiments. In conclusion, this study demonstrated that the waste biosorbent could be employed as an effective and eco-friendly alternative for the cleanup of dye-polluted aqueous media.