Türkiye'deki mimarlık okullarında mimari proje eğitiminin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of design studio education in architecture schools in Turkey
  1. Tez No: 488226
  2. Yazar: BARIŞ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mimarlık eğitimi, mesleğin köklü geçmişine rağmen günümüzde halen tartıştığımız önemli konulardan biridir. Mimarlığın mühendislik ve sanat gibi iki farklı disiplini bağlayan konumu, mesleğin uygulama alanını ve eğitimini tartışma halinde tutmaktadır. Özellikle endüstri devrimi ile başlayan dönemde, mimarlık mesleği de, mimarlık eğitimi de önemli değişimler geçirmiş ve geçirmeye devam etmektedir. Sorunlar ve hedefler sürekli değişirken, mimarlık eğitimi de diğer mesleklerden daha yoğun bir biçimde sorgulanan, tartışılan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mimarlık eğitiminin bu tartışmalı yapısı içinde, mimari proje dersleri, sorgulanmaya en açık alanlardan biridir. Uygulamalı meslek eğitimi veren tüm okulların, teorik dersler yanında, klinik, arazi, laboratuvar biçiminde öğrendiklerini pratik olarak ele aldıkları dersler vardır. Mimari projeler de, mimarlık formasyonunun pratik bir dil bulduğu, meslek provasının yapıldığı derslerdir. Mimari projede bilginin denenerek oluşturulması esasına dayanılarak, eğitim süresinde görülen tüm derslerin, edinilen tüm bilgi ve birikimin karşılık bulması ile öğrencinin, analiz - sentez yapabilme, yaratıcı ve esnek düşünebilme, karar verme, problem ortaya koyma ve onu çözebilme ve tasarım yöntemini oluşturabilme gibi yetileri kazanması beklenir.“Mimarlık bilmekten çok yapmak ile ilgili bir meslektir”önermesinden hareketle, mimari proje derslerinin eğitimin çok daha kritik bir yerinde durduğu görülmektedir. Dolayısıyla mimarlık eğitiminin tüm sorunlarını da alt ölçekte barındıran mimari projeler, bu sorunların çözülebilmesinde öncü bir rol üstlenmektedir. Buradan hareketle tezde; Türkiye'deki, mimarlık eğitiminin ve mimari proje derslerinin analiz edilerek, elde edilen bulguların yorumlanması ve yapılan araştırmanın mimarlık eğitiminin iyileştirilmesi amacıyla kullanılabilecek bir kaynak oluşturması hedeflenmektedir. Tezin birinci bölümünde, tez çalışmasının amaçı ve hipotezi açıklanmış, ikinci bölümde ise, Türkiye ve Dünyada, mimarlık eğitiminin tarihi ve gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde mimarlık eğitiminin mevcut ortamına ve mimari proje eğitimini etkileyen faktörlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise dünyadan ve Türkiye'den seçilen örnek okulların eğitim metodları ve ders planları incelenmiştir. Son bölümde ise tüm bu veriler ve analizler ışığında mimarlık eğitimi ve mimari proje dersleri üzerinde sorgulamalar ve çıkarımlar yapılmış, bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Architectural education is a controversial topic that we still discuss today despite the profound past of the profession. The position of architecture profession that connects two disciplines, such as engineering and art, keeps the field of practice of the profession and education in debate. Especially in the period that started with the industrial revolution, both architecture and architectural education have also undergone significant changes. While problems and objectives are constantly changing, architectural education emerges as a disputed phenomenon that is more intensely questioned than other professions. In this controversial structure of architectural education, architectural project studio is one of the most open areas of inquiry. All schools providing practical profession education, have practical lessons such as laboratories, clinics, in addition to teorical lessons. In the design studio courses, architectural education reaches a practical way. Based on the essence of constructing knowledge through experiment in design studio, it is expected that all the lessons, experiences and knowledges in the education, to find a reply and expexted the students to gain the abilities such as making analyses, thinking creative and flexible, making desicion, solving problems and createing his/her own design methods. Architecture is a profession that is related with making more than knowing so design studio is a very critic component of architectural education. Design studio courses contain all the problems of architectural education and remain a vital position to solve this issues. Consequently, in this thesis, it is aimed to create a source that can be used to improve architectural education by analyzing the architectural education and design studios in Turkey and interpretate the findings. In the first part of thesis, it is stated the purpose and hypothesis of the study. Then, in the second part, the history and development of the architectural education were examined. The current environment of architectural education and the factors influencing architectural project education are included in the third part. The methods of education and lesson plans of the selected schools from the world and from Turkey are examined in the fourth chapter. Finally with the aid of datas and analyses, inquiries, explication and some suggestions on architectural education and design studio courses were made in the last part.