Otoregresif modellemeler ile ciro tahmini
Forecasting net income using autoregressive model
- Tez No: 488387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN KEREM AYTULUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada birden fazla istatistiksel yöntemler kullanılarak, bir firmanın net TL cirosunun tahmini gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Ciroyu etkileyen faktörlerin dinamik bir yapıya sahip olması nedeniyle, en az hata ile öngörü vermek sektör içerisinde oldukça önemlidir. Burada incelenen bir ilaç firması olduğu için, dış müşteri hastalık sahibi olan veya bunun potansiyelini taşıyan herkestir. Çevresel faktörler nedeniyle veya genetik faktörlerin etkisiyle hastalığa yakalanmış bireylere, olabildiğince çabuk cevap vermek, klasik ticaret anlayışının dışında farklı bir alandır. Bu nedenle müşteri memnuniyeti aslında insan hayatını kapsamaktadır. Burada yapılan Ar-Ge çalışmaları orijinal veya jenerik ilaç çıkartarak, bireylere tedavi konusunda yardımcı olabilmektir. Çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, net TL cirosunu doğrudan etkileyen faktörlerin, net kutu, ürün portföy sayısı, birim fiyat ve pazar büyüklüğü olduğu sonucuna varılmıştır. Bu faktörler ise regresyon analizi ile modellenip, bir matematiksel fonksiyon elde edilmiştir. Zaman serisi yöntemlerinden, veri setine uygun olan modeller Doğrusal Trend Analizi, Karesel Trend Analizi, Bileşenlerine Ayırma, Winter's Üstel Düzleme ve Box-Jenkins olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was tried to estimate net income of a company by using a few statistical methods in this research. Forecasting with minumum error in the sector is very important because of having a dynamic structure of the factors affecting income. Since it is a pharmaceutical company that is being examined in this case, the external customer is anyone who owns the disease or has the potential to do. To respond as soon as possible to the person who has been the disease because of the enviromental or genetic factors, is a different field except of the classical trade. By the way human's health depends on customer happiness. By taking original and generic drugs R&D researches help the individuals in the treatment. Regarding obtained results in the research, it is reached that net unit, product portfolio number, unit price and market size affects directly to the net income. It is obtained a mathematical function with regression analysis that include these factors. The suitable models to the database is time series methods which are lineer trend analysis, quadratic trend analysis, decomposition, Winter's smooting and Box-Jenkins.