Veri tabanı aracı seçiminde analitik hiyerarşi prosesi yönteminin uygulanması
Application of the analytic hierarchy process method to the selection of database tools
  1. Tez No: 488389
  2. Yazar: NURAY HAZAL SONGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, veritabanı aracı seçimi yapılırken karar almada insan çabası harcanarak gerçekleştirilen işlemlerin bilgisayar gücü tarafından otomatize edilmesini sağlayarak insan hayatına kolaylık sunabilmek için gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, literatür tarama yapılarak elde edilen bilgiler ışığında, yaygın veritabanı aracı alternatifleri ve kriterleri belirlenmiş, bu alternatifleri ve kriterleri netleştirebilecek bir anket çalışması yapılarak, anket yolu ile ayrıca kriterlerin ağırlıklandırılması tespit edilmiş ve matematiksel bir karar modeli geliştirilmiş, Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yaklaşımı ile ilişkisel ve ilişkisel olmayan veritabanı araçlarının karar verme amaçlı değerlendirmeye alınması sağlanmış, veritabanı aracı alternatiflerini C# programlama dili ile geliştirilen tek bir yazılım uygulaması üzerinden karşılaştırarak karar verme amaçlı değerlendirilmesini sağlayabilecek bir Karar Destek Sistemi geliştirilmiştir. Çalışma sonucunda, oluşturulan sistemde alternatifler ve kriter setlerinin kullanıcının tercihi için hazır bulunduğu ve karar almada alternatiflerin karşılaştırılmasının sistem tarafından yapıldığı görülmüştür. Karşılaştırılacak alternatifler ve alternatif seçimi için ele alınacak kriterler önceden belirlenmiş olduğundan, kullanıcının alternatif değerleme öncesinde harcadığı zaman ve efor azaltılarak karar alma sürecinin hızlandırılması ve insan tarafından gerçekleştirilen işlemlerin sistem tarafından gerçekleştirilerek otomatize edildiğinden insan faktörü ile oluşabilecek hataların azaltılması yönünde, birçok veritabanı aracı arasından seçim yapılırken karar almada, insan hayatına katkı sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to be able to provide convenience for the human life through using computer automation power in performing transactions for making decision on evaluation of database tools. In this study; possible alternatives of database tools and criteria has been identified in the lights of the information assets acquired with literature review, a questionnaire has been conducted to exactly specify the certain alternatives and criteria as well as to determine weights of each criterion, and, then, to develop a mathematical decision model, Analytic Hierarchy Process (AHP) approach has been provided for the evaluation of relational and non-relational database tools, and a Decision Support System was developed to be able to compare different alternatives of database tools and evaluate them on a unique software application developed with C# language for decision making purposes. As a result of this study, it has been identified that the alternatives and criteria exists as ready for the selection of user within the created system and the comparison of the existing alternatives in decision making is processed by the system. Since the alternatives to be compared and the criteria to be evaluated for the selection among the alternatives are already identified and previously recorded on the system, the user' s time and effort spent before the evaluation of the alternatives become decreased, the decision making process become fastened, and, mostly automated; in terms of decreasing the potential errors occur as a result of human factors, contributions to human life could be provided in decision making while selecting among numerous database tools.