Trakya (Tekirdağ- Edirne- Kırklareli) bölgesinde geleneksel çiftçi ile tarım dışından gelen girişimcilerin genel karşılaştırılması
Comparison of general of traditional farmers and capitalist entrepreneurs in thrace (Tekirdağ- Edirne- Kırklareli)
- Tez No: 488502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ulusal ve uluslararası ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak tarımsal yapıda da değişimler yaşanmaktadır. Sosyal, kültürel ve ekonomik alanda yaşanan gelişmelerin her biri tarım üzerinde ayrı bir etki doğurmaktadır. Bu çerçevede geleneksel olarak nitelenen köylü tarımının kapitalist ekonomik sistemin gelişmesi ile birlikte özellikle büyük ölçekli işletmeler karşısında varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği hususu üzerinde önemle durulmuştur. Bu çalışmada, kapitalist mantık ile çalışan işletmeler ile köylü işletmeler birlikte ele alınarak her ikisinin de güçlü ve zayıf yanları ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Köylü tarımının kapitalist işletmeler karşısındaki rekabet gücü açıklanmaya çalışılmıştır. Tarımsal yapı ve kırdaki değişimlerin analizinde çeşitli iktisat teorilerinden yararlanılmıştır. Marksist ve Neo-klasik iktisatçılar köylü tarımının kapitalist tarım karşısında varlığını sürdüremeyerek yok olacağına dair görüşleri nedeniyle birbirlerine paralel konumda olması da dikkate eğer bir durumdur. Bu araştırmada (yüksek lisans tezinde) önce Türkiye tarımında cumhuriyet döneminden günümüze kadar olan süreçte yaşanan yapısal değişimler gözden geçirilmiştir. Buradan hareketle günümüz dünyasında tarım alanında öne çıkan sürdürülebilirlik, verimlilik, girdi kullanımı, enerji, finansman, pazarlama ve işletme ölçeği konularında köylü tarımı ile kapitalist tarımın karşılaştırmalı olarak değerlendirmesinin yapılmasının anlamlı olacağı sonucuna varılmıştır. Saha çalışması kapsamı olarak da Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illeri seçilmiştir. Projenin ilk aşamasında literatür çalışması gerçekleştirilmiştir. İkinci aşama da ise 3 il için saha çalışması uygulanabilirliği araştırılmış özellikle görüşme yapılabilecek yeterli sayıda kapitalist tipte tarım işletmesi olup olmadığı kontrol edilmiş ve saha çalışmasının yapılabilir olduğu görülmüştür. Saha çalışmasında 40 köylü işletme ve 40 kapitalist işletme ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, agricultural structure changes are happening. Social, cultural and economic developments in the sense that are effective on agriculture. With traditional feature of peasant agriculture strongly on the issue would continue to exist in the face of large-scale enterprises with capitalist development were discussed. Peasant farms and capitalist enterprises strengths and weaknesses are evaluated. Peasant agriculture of capitalist enterprises have attempted to explain the competitive power. Agricultural structures and rural changes benefiting from the views of economic thinker, It was examined. Marxist and Neo-classical economists their opinion on the peasant agriculture will disappear in the face of capitalist agriculture, they showed close proximity to each other. In this study ( master's thesis ) before Turkey in agriculture structural changes taking place in the period up to the present republican era reviews were passed. Hence, in today's world prominent in the field of agriculture sustainability, productivity, input use , energy , finance, marketing and business issues in a meaningful scale will be the result of making a comparative assessment of the capitalist agriculture and peasant agriculture was reached . In the scope of field work in Kırklareli, Edirne and Tekirdağ provinces were selected. In the first phase of the project literature was conducted. The second phase 3 researched field study feasibility for the province in particular a sufficient number of capitalist type that can be checked whether the farm talks and it was found to be made in field studies. In the field study, 40 peasant farms and 40 capitalist enterprises by face to face interviews will be held. The data obtained using the SPSS program it will be evaluated in the framework of statistical analysis.