Enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Enerji tüketimi yoğun ülkeler üzerine bir uygulama (1990-2014)
The relationship between energy consumption and economic growth: An application on countries with intense energy (1990-2014)
  1. Tez No: 488622
  2. Yazar: SEVİL ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, enerji tüketimi yoğun 49 ülke için enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin yönünü Dumitrescu ve Hurlin (2012) tarafından geliştirilen panel nedensellik testi kullanarak araştırmaktır.Çalışmada kullanılan veri seti yıllık olup, 1990-2014 yıllarını kapsamaktadır. Bu amaca yönelik olarak çalışmada yatay kesit bağımlılığını dikkate alanCIPS istatistiği uygulanmıştır. Panel seti için istatistiki CIPS değeri %10 düzeyinde anlamlıdır. Ampirik sonuçlar, Ermenistan, Kıbrıs, Almanya, Hollanda, Romanya, Trinidad ve Tobago, Bahreyn ve Japonya için büyümeden enerji tüketimine doğru tek yönlü nedensellik ilişkiyi gösterirken ABD, Yunanistan, BAE, İzlanda ve Kazakistan için test sonuçları çift yönlü nedensellik ilişkisini göstermektedir. Bulgaristan, İspanya, Fransa, İngiltere, Malezya, Norveç, Yeni Zelanda, Portekiz ve Suudi Arabistan için enerji tüketiminden büyümeye tek yönlü nedensellik ilişki saptanmıştır. Diğer 24 ülke için enerji tüketimi ile GSYH arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunamamıştır. Ülkeler arasındaki yatay kesit bağımlılığı oldukça duyarlıdır. Bu nedenle, karşılıklı bağımlılık düzeyi önemli ölçüde azaldığında, çevresel ve büyüme politikaları gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between energy consumption and economic growth, as well as the direction of this relationship for 49 countries with intense energy consumption by using the panel causality test developed by Dumitrescu and Hurlin (2012). The data set used in the study was annual and covered the years between 1990 and 2014. For this purpose, CIPS statistics taking the cross sectional dependence into account was applied in the study. The statistical CIPS value for the panel set was significant at the level of 10%. While the empirical results indicated one-way causality relationship from growth to energy consumption for Armenia, Cyprus, Germany, the Netherlands, Romania, Trinidad and Tobago, Bahrain and Japan, they indicated two-way causality relationships for the USA, Greece, UAE, Iceland, and Kazakhstan. One-way causality relationship from energy consumption to growth was determined for Bulgaria, Spain, France, England, Malaysia, Norway, New Zealand, Portugal, and Saudi Arabia. For the other 24 countries, no causality relationship was found between energy consumption and GDP. The cross sectional dependence among the countries is very sensitive. Therefore, when interdependence levels decrease significantly, environmental and growth policies need be revised.