Uluslararası Adalet Divanının sınır anlaşmazlıklarının çözümündeki rolü
The role of the International Court of Justice in the settlement of boundary disputes
  1. Tez No: 488974
  2. Yazar: HARITH MUTHANNA IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, ülkeler arasında ortaya çıkan sınır anlaşmazlıklarının çözümünde Uluslararası Adalet Divanı'nın rolü ele alınacaktır. Sınır anlaşmazlıkları siyasi nedenlerden dolayı ortaya çıkmakta ve hukukçular genel olarak sınır anlaşmazlığı konusunda, sınır hattı tayini anlaşmazlığı ile tartışmalı bir bölge üzerindeki egemenlik hakkı anlaşmazlığını birbirinden ayırmaktadır. Uluslararası Adalet Divanı sınır anlaşmazlıklarının çözümünde önemli katkılarda bulunmuştur. Uyuşmazlık içerisinde bulunan tarafların müracaatı ile hukuki, siyasi ya da ekonomik temelli anlaşmazlık çözümlerinde Uluslararası Adalet Divanı'nın (38. madde de açık olarak görüldüğü gibi) çok önemli bir rolü vardır. Tezde aynı zamanda, sınır anlaşmazlıklarında kullanılan ispat delillerinden, bu alandaki geçmişte verilmiş hükümlerden ve içtihatlardan bahsedilmiş olup, ayrıca ispat delilleri; kartografik delil, anlaşmazlığın tarihi delilleri, anlaşmazlık taraflarının mahkemeye müracaat sonrasında izleyecekleri yollar, karşılıklı egemenlik ve özgürlük delilleri olarak açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is deal with the role of the international Court of justice in the settlement of land boundary disputes, and clear that boundary dispute is a different between tow states about of cross line of the boundary, or about of special Geographical area. Boundary disputes are legal disputes, and may be political disputes. Some Jurists has differed between boundary disputes and territorial disputes, the causes of boundary disputes are numerous: legality, politically and economically. The international Court of justice and its Ad hoc has played a large role in the settlement of boundary disputes, and according to the legal rules in the article (38) of the statute of the international Court of justice, or according to the principles of equity. The legal basis and principles of the settlement of boundary disputes are several, but it largely prevail three principles, principle of finality and stability of boundaries, principle of estoppel and principle of Uti possidetis. Because of important of these principles, this research has focus on it, and clear that the boundary treaties is essentially element to the principle of finality and stability of boundaries, and the international Court of justice has asserted it in many cases regarding to boundary and territorial disputes.