Önüretimli çapraz beton panellerle güçlendirilmiş dolgulu betonarme çerçevelerin deprem davranışının deneysel ve analitik olarak incelenmesi
Experimental and analytical investigation on seismic behavior of infilled reinforced concrete frames strengthened with precast diagonal concrete panels
  1. Tez No: 489309
  2. Yazar: CEYHUN AKSOYLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Türkiye'deki yapı stoğunun önemli bir kısmı her an olması muhtemel büyük depremlere karşı yeterli dayanım, rijitlik ve sünekliğe sahip değildir. Yapıların depreme karşı güçlendirilmesi ise devamlı gündeme gelmekte ve yapılar farklı teknikler kullanılarak güçlendirilmektedir. Bu anlamda yaygın olarak kullanılan yerinde dökme betonarme perde duvarlar, sistem davranışının iyileştirilmesinde oldukça etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Fakat bu yöntemde inşaat işinin oldukça ağır ve uzun sürmesi sebebiyle binanın boşaltılmasını gerektirmektedir. Bu sebeple insanların hayatlarını kolaylaştıracak işçiliği hafif, ekonomik ve yapısal açıdan etkili güçlendirme yöntemlerinin geliştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada önerilen tekniğin prensibi, yapıda bulunan sıvanmış boşluklu tuğla dolgu duvarların yüksek dayanımlı önüretimli yeni çapraz beton paneller ile güçlendirilerek birer betonarme (BA) eşdeğer perde duvara dönüştürülmesidir. Bu amaçla, özellikle (ülkemizdeki) mevcut betonarme binalarda sıklıkla görülen hatalara sahip olarak üretilen 1/3 ölçekli, deprem dayanımı zayıf, iki katlı ve tek açıklıklı güçlendirilmemiş tuğla dolgu duvarlı bir adet betonarme çerçeve referans numune olarak üretilmiştir. Ayrıca referans numune ile aynı özelliklere sahip 7 adet betonarme çerçeve dolgu duvarları, literatürde ilk kez kullanılan önüretimli yüksek dayanımlı farklı şekillerdeki yeni çapraz beton paneller ile güçlendirilerek deprem etkisini benzeştiren tersinir – tekrarlanır yatay yükleme altındaki davranışları test edilmiştir. Deney sonuçları, SAP2000 v17.3'de yapılan statik itme analizi ile karşılaştırılmış olup uygulanan tekniğin deney elemanlarının enerji tüketme kapasitelerini artırdığını ve deprem davranışlarını iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Major part of the structural stock in Turkey doesn't have sufficient endurance, rigidity and ductility against possible large earthquakes. Strengthening of structures against earthquakes always appears on the agenda and structures are being strengthened by using different techniques. In this context, cast in place reinforced concrete shear walls is a highly effective and reliable method for improving the system behavior. However, construction work takes long time in this method, so the structure is required to be emptied before the practice. For this reason, it is required to develop the strengthening methods which facilitates lives of people and which is economic and effective in terms of structure. The principle of the technique recommended in this study is to convert plastered hollow brick walls of the structure to shear walls equivalent to reinforced concretes (RC) by strengthening them with high-strength precast new diagonal concrete panels. For this purpose, a reinforced concrete frame, which is 1/3 scaled, low-strengthened against earthquake, has two-story and single span unreinforced brick infilling wall, has been produced with failures frequently seen especially in concrete buildings of our country as reference sample. Moreover, strengthening 7 reinforced concrete infilled frame wall having same features with reference sample by new diagonal concrete panels which are precast, high strengths in different shapes used for the first time in the literature, their behaviors under reversible-repeatable horizontal loading simulating earthquake effect have been tested. Results of the experiment have been compared with the pushover analysis used in SAP2000 v17.3 and it has been observed that applied technique has increased the energy consumption capacity of test elements and improved the earthquake behaviors.