Hastanede uzun süreli yatan hastalarda clostridium difficile kolonizasyonunun araştırılması
In the hospital, long-term investigation of clostridium difficile colonization in hospitalized patients
  1. Tez No: 489788
  2. Yazar: AYŞE DANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Clostridium difficile basit bir ishal tablosundan hayatı tehdit eden kolit tablosuna kadar geniş bir hastalık spektrumu ile karşımıza gelebilir. Sağlıklı erişkinlerde herhangi bir probleme yol açmadan bağırsakta normal flora da az sayıda bulunur. Tedavi amacı ile kullanılan antibiyotikler, sitostatik ilaçlar, radyasyon ve bağırsakların cerrahi işlem öncesi mekanik temizliği gibi hastalara uygulanan işlemler de kolon florasını bozarak çevrede yaygın olarak bulunan Clostridium difficile sporlarının yerleşmesine, hastanede yatış süresinin uzaması ve maliyetin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada Temmuz- Eylül 2015 tarihleri arası Düzce Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yatarak tedavi gören, 72 saat ve üzerindeki yatış zamanı olan 77 hastaya ait 104 gaita örneği alınarak Clostridium difficile ait toksin A/ B varlığı ELİSA yöntemi ile çalışılarak araştırılmıştır. Çalışmaya dâhil edilen hastaların, enfeksiyonun yada kolonizasyonun gelişmesinde etkili olan risk faktörleri, araştırılarak kaydedilmiş, kaydedilen veriler SPSS v.22 paket programı analiz edilmiştir. Çalışmaya alınan 77 hastaya ait 104 numuneden yalnızca üç hastaya ait numunede Clostridium difficile ToxinA/B pozitif sonuç saptanmıştır. Pozitif saptanan üç hastanın hastane yatış süresinin ortalama bir ay, altta yatan şiddetli hastalığı olan, yatışından itibaren antibiyotik ve mide koruyucu ilaç kullanan hasta olmaları bakımından dikkat çekmiştir. Sonuçlarımız hastanemiz ve bölgemizden bildirilen ilk veriler olması, açısından önemlidir. Bu konuda yapılmış çalışmaların son derece kısıtlı olduğu ulkemizde verilerimizin, diğer çalışmalara da katkı sağlayacağına inanıyoruz. ANAHTAR KELİMELER: Clostridium difficile, psödomembranöz enterokolit (PMC)
Özet (Çeviri)
Clostridium difficile may be confronted with a spectrum of diseases ranging from a simple diarrhea to a life-threatening colitis chart. In healthy adults there is a small number of normal florals in the intestine without causing any probing. Treatment of diseases such as antibiotics, cytostatic drugs, radiation and mechanical cleaning of the intestines before surgery also destroys the colon flora and causes the spread of Clostridium difficile spores, which are common in the environment, the prolongation of the hospital stay and cost increase. In this study, 104 gaita samples belonging to 77 patients who were hospitalized for 72 hours or more of inpatient treatment in Düzce University Health Research and Application Center between July and September 2015 were taken and studied by Clostridium difficile toxin A / B ELISA method. Risk factors that were effective in the development of infected colonization of patients included in the study were analyzed and recorded by the SPSS v.22 packet program. Only three patients were found positive from Clostridium difficile Toxin A / B in 104 samples from 77 patients. The three patients, who were positive, were noted to have an average hospital stay of one month, severe underlying disease, and were taking antibiotics and gastroprotective medication from the time of admission. Our results are important in terms of our hospital and the fact that it is the first to be reported from our region. We believe that the work done in this subject is extremely limited and that our data will contribute to other studies KEYWORDS: Clostridium difficile, pseudomembranous enterocolitis (PMC)