Sıçanlarda usnik asit'in penisilin ile oluşturulmuş epileptiform aktivite üzerine etkisi
The effect of usnic acid on the penicillin induced epileptiform activity on rats
  1. Tez No: 489799
  2. Yazar: ŞEYMANUR YILMAZ TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yeryüzünde epilepsi hastalığı olan yaklaşık 50 milyon insan vardır. Bu hastaların %30'u günümüze kadar keşfedilen anti epileptik ilaçlara dirençlidir. Ayrıca bu ilaçların yan etki profili çok geniştir. Mantar ve fotosentetik alglerin simbiyotik yaşamından meydana gelen likenler gıda, ilaç, kozmetik gibi birçok alanda kullanılmıştır. Likenlerden izole edilen usnik asit, ilk izolasyonundan bu yana üzerinde çalışılan ve ticari olarak yaygın kullanılan metabolitlerden olmuştur. Buna ek olarak usnik asit hepatositeler üzerinde de çalışılmış ve hücresel değişikliklere neden olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı usnik asidin sıçanlarda penisilin ile oluşturulmuş epileptiform aktivite üzerine etkisini elektrofizyolojik olarak araştırmaktır. Bu çalışmada yetişkin erkek Wistar sıçan kullanılmıştır. Bu sıçanlar sham, kontrol (penisilin), diazepam, sadece usnik asit, 50 mg/kg, 100 mg/kg ve 200 mg/kg penisilin öncesi ve 50mg/kg, 100mg/kg ve 200 mg/kg penisilin sonrası usnik asit uygulama dozlarıyla birlikte 10 gruba ayrılmıştır. Penisilin dışındaki tüm maddeler intraperitonal (i.p.) olarak verilmiştir. Sıçanlar 1.25 g/kg üretan dozunun intraperitoneal olarak uygulanmasıyla anestezi altına alınmış, sol korteks üzerindeki kemik kaldırılmış ve somatomotor alana elektrotlar yerleştirilmiştir. Beş dakikalık bazal aktivite kaydından sonra penisilin öncesi gruplarına dimetilsülfoksit (DMSO) ile çözünmüş usnik asit intraperitoneal olarak enjekte edilmiştir. Bu uygulamanın 30. dakikasında penisilinin (500 IU) intrakortikal (i.c.) olarak uygulanmıştır. Penisilin sonrası 120 dakika daha ECoG kaydı alınmıştır. Penisilin sonrası gruplarında ise 1.25 g/kg üretan dozunun uygulanmasından sonra anestezi altına alınmış, sol korteks üzerindeki kemik kaldırılmış ve somatomotor alana elektrotlar yerleştirilmiştir. Beş dakikalık bazal aktivite kaydından sonra penisilinin (500 IU) intrakortikal olarak uygulanmıştır. 30 dakikalık ECoG kaydının ardından usnik asit intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Kayıtlardan elde edilen elektrokortikografik veriler yazılım programı ile analiz edilmiştir. Aynı zamanda ilk epileptiform aktivitenin başlama latensi, epileptiform aktivitenin diken dalga sıklığı ve diken dalga genliği istatistiksel olarak analiz edilmiş ve usnik asidin epileptiform aktivite ve diken dalga sıklığı üzerinde etkin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nearly 50 million people who have active epilepsy with refractory seizures and need therapy, at the present time. 30 % of these patients are resistant to all anti-epileptic medications discovered up to now. In addition, the side effect profile of these drugs is very wide. Lichens which are formed from photosynthetic algea and mushroom symbiosis are used food, medicine, cosmetic industry. Usnic acid isolated from lichens was studied on hepatocytes and shown that it causes cellular changes on hepatocytes. Purpose of this study is investigating the effects of usnic acid using on experimental penicillin-induced epilepsy model in rats electrocorticographically. In this study 70 Wistar male rats were used. Rats were divided into 10 different groups which are included shame, control (penicillin), diazepam, only usnic acid, before seızures 50, 100, 200 mg/kg usnic acid and after penicillin 50, 100, 200 mg/kg usnic acid applied groups. Rats were anesthetized with the intraperiatonally injection of the 1.25 g/kg dose of urethane and left cortex of the skull was removed also electrodes were placed on the somatomotor area. Before pennicilin groups after the taking 5 minutes basal activity, usnic acid which dissolved in dimethylsulfoxide (DMSO) were injectied intraperiotally. At 30 minutes of after this application, penicillin was applied intracortically and through 120 minutes ECoG recording was taken. After pennicillin groups rats will be anesthetized with the intraperiatonally injection of the 1.25 g/kg dose of urethane and left cortex of the skull was removed also electrodes was placed on the somatomotor area. After the taking 5 minutes basal activity, penicillin was applied intracortically. At 30 minutes of after this application, usnic acid was applied intraperitoneally and through 120 minutes ECoG recording was taken. Data taken from electrocorticographic recordings were analised by the software. At the same time, the first spike latency, spike wave frequency, and spike wave amplitude of epileptiform activity were analyzed statistically. Finally, it was found that usnic acid has no effect on epileptiform activity, latency, spike wave frequency and spike wave amplitude of epileptiform activity.