Ratlarda metotreksat ile oluşturulan hepatotoksisite üzerine silibininin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of silibinin effect on methotrexate induced hepatotoxicity in rats
- Tez No: 489947
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜYÜKAVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada yüksek doz metotreksat (MTX) ile hepatotoksisite oluşturulan sıçanlarda, silibininin hepatoprotektif etkisi ve oksidatif stres parametreleri ile sitokinlerin bu etkideki rolü araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sıçanlar randomize olarak beş gruba (n:7) ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara hiçbir uygulama yapılmazken, diğer grupların hepsine ilk gün 20 mg/kg intraperitoneal (ip) metotreksat injeksiyonu yapıldı. MTX-SLB25, MTX-SLB50 ve MTX-SLB100 gruplarına sırasıyla 25, 50 ve 100 mg/kg dozlarında 5 gün boyunca silibinin ip olarak enjekte edildi. 6.gün sakrifiye edilen sıçanların kan örnekleri ve karaciğer dokuları alındı. BULGULAR: MTX deneklerde total oksidan seviye ve oksidatif stres indeksi düzeylerini etkilemeksizin total antioksidan kapasiteyi azaltmaktadır. MTX oksidatif stresi indükleyerek total thiol seviyesi, native thiol seviyesi ve native/total thiol oranını azaltıp, disüfid/total thiol oranını artırmaktadır. Buna karşılık silibinin, disülfid düzeylerini azaltmaktadır. MTX, AST ve bilirubin düzeylerini etkilemezken, ALT ve albumin düzeylerini düşürmüştür. Çalışmada asimetrik dimetil arjinin, TNF-𝛼 ve IL-10 düzeylerinin MTX ve silibinin verilmesi ile değişmediği gözlendi.Histopatolojik incelemelerde MTX'ın hepatik hasarı artırdığı, 50 mg/kg dozunda verilen silibininin özellikle inflamatuar hücre infiltrasyonunu belirgin şekilde önlediği gözlendi. SONUÇLAR: Silibininin 50 mg/kg dozunda, sıçanlarda MTX ile oluşturulan hepatotoksisitede karaciğer hasarını azaltmaktadır. Ancak bu etki biyokimyasal belirteçlere yansımamaktadır. Silibininin bu koruyucu etkiyi sitokinler üzerinden değil antioksidan özellikleri ile yaptığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, we investigated the hepatoprotective effect of silibinin and the role of oxidative stress markers and cytokines on high dose methotrexate (MTX) induced hepatotoxicity in rats. MATERIAL AND METHODS: Rats were randomly divided into five groups (n:7). MTX (20 mg/kg, intraperitoneally) was administered on first day in all groups except control. Silibinin was injected for five days in MTX-SLB25, MTX-SLB50 and MTX-SLB100 groups at a dose of 25, 50 and 100 mg/kg/day, respectively. On sixth day, blood and liver samples were obtained and rats were sacrificed. RESULTS:MTX reduced total antioxidant capacity, however, had no effect on total oxidant capacity and oxidative stress index. MTX reduced total thiol, native thiol levels, and native/total thiol ratios, and increased disulphide/total thiol ratios by inducing oxidative stress. On the other hand, silibinin reduced disulphide levels. MTX reduced ALT and albumin levels, however, did not affect AST and bilirubin levels. Asymmetric dimethyl arginine, TNF-𝛼 and IL-10 levels had not changed by administration of MTX and silibinin. Histopathologic examination revealed that MTX increased hepatic damage and 50 mg/kg/dose of silibinin prevented inflammatory cell infiltrationin particular. CONCLUSIONS: Silibinin (50 mg/kg/day) reduced the hepatic damage in MTX induced hepatotoxicity in rats. However, this effect did not reflect on biochemical markers. The protective effect of silibinin is made by antioxidant properties, not by cytokines.