Hepatosellüler kanser olgularında dual faz FDG PET/BTgörüntüleme
Dual phase FDG PET/CT imaging in hepatocellular carcinoma
  1. Tez No: 490043
  2. Yazar: KEVSER ÖKSÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ ÖNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmamız, HSK olgularında“Dual faz 18F-FDG PET/BT”görüntülemenin standart görüntülemeye katkısını değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışma, HSK tanısı ile takip edilirken dual faz 18F-FDG PET/BT tetkiki ile değerlendirilen toplam 52 olgu ile gerçekleştirildi. HSK tanısı 16 olguda histopatolojik olarak konulurken, 36 olguda ise AASLD'nin noninvaziv tanı kriterleri kullanıldı. 52 olgunun 37'si 18F-FDG PET/BT öncesi herhangi bir tedavi almamıştı. 15 olgu ise 18F-FDG PET/BT tetkikinden en az 10 hafta önce transarteryel embolizasyon (TAKE/TARE) tedavisi almıştı. Erken görüntüler enjeksiyondan 60±10 dk sonra kafa tabanından-uyluk orta kesime değin, geç görüntüler ise karaciğeri içine alacak şekilde, enjeksiyondan 135±15 dk sonra elde edildi. Görüntüler görsel ve sayısal olarak değerlendirildi. Erken ve geç görüntülerde tümör ve geri plan SUV değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the contribution of dual-phase 18F-FDG PET/CT to standart 18F-FDG PET/CT imaging in patients with hepatocellular carcinoma (HCC). Material and Method: The study involved a total of 52 patients with HCC who underwent dual-time-point 18F-FDG PET/CT examination in their follow up. The diagnosis of HCC was based on histological proof in 16 patients and the noninvasive diagnostic criteria of AASLD in 36 patients. Of the 52 patients, 37 had not been treated before 18F-FDG PET/CT examination and 15 of them had received transcatheter arterial embolization (TACE/TARE) therapy for more than 10 weeks before the 18F-FDG PET/CT study. Early whole body images from skull base to midthigh were obtained 60±10 minutes after FDG injection. The late images focusing on the liver was performed 135±15 minutes after intravenous injection. All images were evaluated visually and quantitatively. The SUV values of the tumor and background were determined in early and late images. Results: The SUV values of tumor, both tumor mean and tumor max, was significantly increased at late images compared to early images when all patients were included (p< 0,001) (n=52). The SUV mean values of the liver, soft tissue and spleen were significantly decreased and tumor/background SUV ratios were significantly increased at late images (p< 0,05). In the subgroup of patients who had lesions with higher FDG uptake than normal liver parenchyma at early images (n=44), similar findings were also observed. However, no significant change in tumor SUV values and tumor/background SUV ratios were detected in a small group of patients (n=8) whom lesions showed similar FDG uptake to normal liver parenchyma at early images. These lesions were not distinguished from normal liver parenchyma in both early and late images. Conclusion: Our study showed that the SUV values of tumor and the ratio of tumor/background were increased at late images compared to early images in HCC patients. However, the contribution of“Dual Phase 18F-FDG PET/CT”to the routine practice is controversial because no new lesions were detected in late images. There is still a need for more comprehensive studies to investigate the low FDG affinity HCC cases/lesions and the relationship between prognosis and statisticaly significant increase in SUV values of tumor and tumor/background SUV ratios at late images.