Sayısal yayınclık için yazılım radyo tasarımı
Software radio design for digital broadcasting
  1. Tez No: 490171
  2. Yazar: TANER TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada bir kablosuz iletişim sisteminin uygulaması yapılacaktır. Dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) tekniği kullanılan bir verici-alıcının Yazılım Radyo Çevre Birimleri (USRP) ile kullanıldığı ve python yazılım dilinde programlandığı bir yazılım tabanlı radyo tasarımı yaklaşımı sunulacaktır. Bu çalışmada amacımız yazılım tabanlı radyo (SDR) kullanılarak sayısal ses (DAB) ve sayısal görüntü (DVB) için fiziksel bir katman tasarımı yapmaktır. Yazılım tabanlı radyonun fiziksel katmanı olarak Field Programmable Gate Array (FPGA) tabanlı Universal Software Radio Peripheral (USRP) kullanarak haberleşme sistemlerindeki temel bileşenlerin yazılımla kontrol edildiği bir katman tasarımı gerçekleştirilecektir. Yapılan çalışma, belirli bir karmaşıklığa sahip bir iletişim sisteminin, bir yazılımda çalıştırılmasının mümkün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the application of a wireless communication system will be done. A software-based radio design approach will be presented in which a transmitter-receiver using orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) technology is used with Software Radio Peripherals (USRP) and programmed in the python software. In this study, our goal is to design a physical layer for digital audio (DAB) and digital video (DVB) using software based radio (SDR). By using Universal Software Radio Peripheral (USRP) based on Field Programmable Gate Array (FPGA) as physical layer of software based radion, a layer design will be realized in which basic components in communication systems are controlled by software. The study shows that it is possible to run a communication system with a certain complexity in a software