Yakın asal halkalarda genelleştirilmiş yarı-türevler
Generalized semiderivations of prime near-rings
- Tez No: 490239
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde tez konusuyla ilgili genel bilgiler ve daha önceden yapılmış olan çalışmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde d(N)⊆ Z koşulu, sıfır simetrik bir N 3–asal yakın halkasının sıfırdan farklı bir U yarı-grup ideali ve g toplamsal dönüşümü ile belirlenmiş bir d yarı-türevi için ispatlanmıştır. Ayrıca U yarı-grup ideali üzerinde bir homomorfizma veya anti-homomorfizma olan g otomorfizması ile belirlenmiş bir d yarı-türevinin sıfır olduğu gösterilmiştir. Dördüncü bölümde ise Ö. Gölbaşı ve E. Koç tarafından yapılan, sıfır simetrik bir N 3–asal yakın halkasının sıfırdan farklı bir U yarı-grup ideali ve d yarı-türevi ile belirlenmiş bir F genelleştirilmiş yarı-türevi için F(U)⊆ Z koşulu ile F([x,y])=±[x,y] , her x,y∈U koşulu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. In the first and second section provides general information and papers regarding thethesis was given. In the third section, it was proved that if N be a 3-prime near ring, U a nonzero semigroup ideal of N, d be a nonzero semiderivation associated with an additive mapping g of N such that d(U)⊆Z, then N is commutative ring. Also, it is shown that if d acts as a homomorphism or anti- homomorphism on U, then d=0. The fourth section, the conditions F(U)⊆Z and F([x,y])=±[x,y], for all x,y∈U which was proved by Ö. Gölbaşı and E. Koç will be examined for a nonzero semigroup ideal U of a 3-prime near-ring N admitting a nonzero generalized semiderivation F associated with a nonzero semiderivation d.