Requirements analysis and modular design of e-government services for General Directorate of Vocational Education of Ministry of Education of Iraq
Irak'ta Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü meslek yüksek okulları için e-hükümet hizmetlerinin gereklilik analizi ve modüler tasarımı
  1. Tez No: 490279
  2. Yazar: MARWAH MUSHTAQ TALIB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
E-devlet kavramı devlet kurumları tarafından vatandaşlara daha iyi hizmet sunmak için bilgit eknolojisi kullanımı olarak tanımlanabilir. Irak hükümeti, diğer hükümetlerdeki gibi e-devlet hizmetlerinden yararlanmaya çalışmıştır. Meslek okulları, Irak Eğitim Bakanlığı'na ve özellikle bu bakanlığın en büyük müdürlüklerinden olan Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bağlı oluşumlardan biridir. Ana amacı profesyonel ve mesleki alanlarda öğrencileri eğitmek ve mezun etmektir. E-devlet paradigmasının yararların arağmen, eğitim sektöründe nasıl benimsen eceği konusunda net bir görüş bulunmamaktadır. Bu çalışma, hizmetlere katkıda bulunanların ve hizmet tüketicilerinin gereksinimlerini ve tercihlerini analiz ederek, Irak meslek okullarında hangie-hizmetlerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğu, bu hizmetler için teknoloji kaltyapı ve önceliklendirme analizlerini sun maktadır. Çalışmada meslek okullarındaki hizmetler için sekiz paydaş belirlemiş ve her biri için sekiz farklı anket geliştirilmiştir. Uzman görüşlerive pilot uygulamalar ile doğrulanan anketlerin uygulanma sının, ardından tasarım için. Hipotezleri analizleri neticesinde, insane kaynak larıtahsisinin, okul idaresi ve personeliçin zaman ve çabanın azaltılması açısından, ihtiyaç duyulan analiz hipotezleri oluşturulmuştur katılımcılar tarafından önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır Buna ek olarak, diğer hizmetler arasındasın av sonuçlarına otomatik olarak erişmenin, öğrencilerin aileleri için en yüksek öncelik ve önem deolduğu bulunmuştur. Öğrenciler için, kayıt işleminin otomatikleştirilmesinin yüksek önceliğe sahip olduğu bildirilmiştir. Sonuçlara yarıca katılımcıların çoğunun meslek okullarıyla iletişim kurmak için web sitesi servislerini tercih ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
E-government concept maybe defined as the use of information technology by government agencies to deliver services to the citizens in a better way. Iraqi government, like other governments, tried to benefit from e-government services. Vocational schools are one of the formations affiliated to the Ministry of Education in Iraq and specifically to the General Directorate of Vocational Education which is one of the largest directorates in this ministry. Its main objective is to educate and graduate students in the professional and vocational fields. Despite the benefits of e-government paradigm, still there is no clear vision for how to adopt it in the education sector. This work presents which and how e-services should be developed and deployed in Iraqi vocational schools by analyzing the requirements and preferences of the service contributors and consumers. We have identified eight stakeholders in vocational schools and developed eight different questionnaires for each. They were verified and implemented then hypotheses were conducted to extract information from the respondents. After analyzing the hypotheses, it was found that the human resource allocation was important for the participants because of its effect in reducing time and effort for school's administration and staff. In addition, automatic access to the results of the examinations is found to present the highest priority and importance among other services for the families of students. For students, automating registration process is reported to have high priority for them. The results also revealed that most of the participants prefer website services as the main technology to communicate with vocational schools