Karakaya baraj gölündeki kafes balıkçılığının ticari av kompozisyonuna etkisinin araştırılması
The investigation of effect to commercial catch composition of cage aquaculture in the Karakaya dam lake
  1. Tez No: 490405
  2. Yazar: TACETTİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karakaya Baraj Gölündeki kültür balıkçılığının ticari av kompozisyonuna olan etkisinin belirlenmesidir. Arazi çalışmaları Nisan 2012 ile Aralık 2012 tarihleri arasında Karakaya Baraj Gölü'nün 6, 7, 9 ve 10. avlak sahalarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 80, 100, 120, 140 ve 160 mm ağ göz açıklığında, 0,50 donam faktörüne göre donatılmış, 100 m uzunluğunda ve 50 göz derinliğinde monofilament sade uzatma ağları kullanılmıştır. 18 avcılık operasyonunda elde edilen 1094 adet numunenin morfometrik ölçümleri sonucunda, 2 familyaya ait 11 farklı tür tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmede, çalışma bölgemizin av kompozisyonunun %34,2'sinin Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792), %22,5'inin Karabalık (Capoeta trutta Heckel, 1843), %11,6'sının Sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758), %8,7'sinin Siraz (Capoeta umbla Heckel, 1843), %7,2'sinin Tatlısu kefali (Squalius cephalus Linnaeus, 1758), %6,8'nin Kababurun (Chondrostoma regium Heckel, 1843), %4,0'ünün Havuz balığı (Carassius gibelio Bloch, 1782), %2,5'inin Akçapak balığı (Acanthobrama marmid Heckel, 1843), %1,3'ünün Sirink (Luciobarbus mystaceus Pallas, 1814), %0,8'inin Sis balığı (Aspius vorax Heckel, 1843), %0,3'ünün Cero (Luciobarbus esocinus Heckel, 1843) ve %0,2'sinin Gümüş balığı (Alburnus mossulensis Heckel, 1843)'ndan oluştuğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, habitata sonradan girerek popülasyon oluşturan Gökkuşağı alabalığının söz konusu avlak sahalarında doğal türlere oranla daha baskın duruma geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to find out the effect to commercial catch composition of cage aquaculture in Karakaya Dam Lake. The field studies were conducted in the 6th, 7th, 9th, and 10th Fishing Areas of Karakaya Dam Lake between April 2012 and December 2012. In the study, it was used monofilament gillnets with 80, 100, 120 and 140 mm mesh size, 0.50 hanging ratio, 100 m length and 50 mesh deep. In the 18 fishing operations performed, a total of 1094 fish with 11 different species was caught. Identification of fish species determined the morphometric features was made according to relevant literature. In consequence of evaluations, catch composition of Karakaya Dam Lake was confirmed as 34.2% Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792), 22.5% Capoeta trutta (Heckel, 1843), 11.6% Cyprinus carpio Linnaeus, 1758, 8.7% Capoeta umbla (Heckel, 1843), 7.2% Squalius cephalus (Linnaeus, 1758), 6.8% Chondrostoma regium (Heckel, 1843), 4.0% Carassius gibelio (Bloch, 1782), 2.5% Acanthobrama marmid Heckel, 1843, 1.3% Luciobarbus mystaceus (Pallas, 1814), 0.8% Aspius vorax Heckel, 1843, 0.3% Luciobarbus esocinus Heckel, 1843, and 0.2% Alburnus mossulensis Heckel, 1843. As a result, it was determined that rainbow trout composing population by escaping from cages in aquaculture enterprises has been came to more dominate than natural species.