Osmanlı Devletinde siyasi iktidarın baskı aracı olarak sürgün cezası (I. ve II. Meşrutiyet dönemleri)
Exile punishment as a means of opression of political power in the Ottoman State (I. and II. constituonalism periods)
  1. Tez No: 490693
  2. Yazar: MÜBERRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÜNAL ÖZKORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sürgün, insanlık tarihi boyunca ilk dönemlerden itibaren var olan, siyasal, toplumsal ve psikolojik etkenler sebebiyle, çeşitli amaçlar çerçevesinde değişim geçirerek günümüze ulaşmış bir olgudur.Türk hukuk tarihi içerisinde önemli bir yeri olan sürgünün, Osmanlı hukuku ve siyasi yapısı içerisindeki işlevi ise genel olarak iktidarın eğilimlerini yansıtmanın yanı sıra, Osmanlı iktidar yapısı, ideolojileri ve bu ideolojilerin yansıtılma şekillerini ortaya koyması bakımından önemlidir. Siyasiiktidarın benimsediği ideolojiler doğrultusunda ortaya konulan ceza siyaseti, cezalar aracılığı ile siyasete yön verme imkanı sağlar. Bu anlamda kanunilik ilkesinin çok esnek yorumlandığı tazir suç ve cezaları, Osmanlı Devleti'nde padişahlara geniş takdir yetkisi tanımış olup,tazir niteliğindeki sürgün cezası siyasi iktidarın isteği doğrultusunda otoritenin varlığına hizmet amacıyla, bir baskı aracı olarak sıklıkla uygulanmıştır. ÖzellikleOsmanlı Devleti'nde siyasi ve hukuki yapıda köklü değişimlerin yaşandığı I. ve II. Meşrutiyet Dönemleri, bir nevi devlet politikası şeklinde siyasi amaçlı sürgün cezasının istikrar kazandığı dönemler olması bakımından bizlere zengin bir inceleme ve değerlendirme alanı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Exile is a phenomenonthat has beenpresentdaybydaythroughchanges in variouspurposesduetopolitical, socialandpsychologicalfactorsthathaveexisted since theearliestperiods in humanhistory.Itsfunction in theOttoman legal andpoliticalstructure is important not onlytoreflectthetendencies of thegovernment in general, but alsotorevealthestructure of theOttomanpower, ideologiesandtheways of reflectingtheseideologies.The criminal policy, which is laid down in the direction of the ideologies adopted by the political power, gives the opportunity to direct politics through the penalties.In this sense, the criminal offenses and punishments which the lawful principle interpreted very flexibly defined a wide margin of appreciation to the sultans in the Ottoman Empire and the condemnation of exile was frequently applied as a means of pressure in order to serve the existence of the authoritarian in the direction of the political power.Particularly in theOttomanEmpire, fundamentalchanges in thepoliticaland legal structureexperienced in thefirstandthesecond. ConstitutionalMonarchiesconstitute a richarea of investigationandevaluation in the sense thatpoliticalprisonsentencesarestabilized in the form of a kind of statepolicy.