Cumhuriyet Dönemi popüler Türk romanında adabımuaşeret kılık-kıyafet ve moda
Manners, clothes and fashion in the republican era popular Turkish novels
  1. Tez No: 490820
  2. Yazar: SELVİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTBATTAL UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Sanayi devriminin etkisiyle ortaya çıkan popüler kültür, bir tüketim aracı olarak toplumun hemen her alanında etkisini sürdürmektedir. Sanat ve edebiyat da bu etki alanındadır. Popüler romanlar, yazıldıkları dönemin ideolojisini ve kültürel arayışlarını da yansıtırlar. Cumhuriyet dönemi popüler romanları da erken Cumhuriyet döneminde oluşturulmaya çalışılan 'yeni insan'ın, ulaşılmaya çalışılan medeniyet projesi için gerekli davranış kodlarını içerir. Popüler romanlar, kamusal mekânlarda gerekli medeni tutum ve davranışlara modellik edecek kişiler üzerinden, toplumun medenileşme sürecini ve kendini kılık kıyafetle ifade etme, ortaya koyma biçimlerini hem etkilemiş hem de yönlendirmiştir. Popüler romanların, Cumhuriyetin ilk yıllarından 1980'li yıllara kadarki süreç içinde birkaç kuşağın ruh haritasını şekillendirdiği söylenebilir. Bu araştırmanın odak noktası, bu olgunun anılan tarzdaki romanlarda nasıl gerçekleştiğini ortaya koymaktır. Cumhuriyet dönemi popüler aşk romanlarını ele alan bu araştırmada, üç yazarın ulaşılabilen tüm romanları temel alınmıştır. Güzide Sabri, Kerime Nadir ve Muazzez Tahsin Berkand tarafından yazılan 86 roman, adabımuaşeret, kılık-kıyafet ve moda açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The popular culture coming in sight with Industrial revolution continues its effect on nearly every aspect of society as means of consumption. Art and literature are also under this impact. Popular novels also represent ideology and cultural pursuit of the period they have been written. Republican period popular novels comprise codes of behavior which are necessary for the civilization project of“new human”having tried to be created in the early Republican period. Popular novels both affect and lead the civilizing process of society and expressing itself with dress and manifestation manner by way of people being model for civilized attitude and behaviors which are necessary at public sphere. It can be said that popular novels give form to soul map of several generations within the process from early years of Republic period until 1980's. Focal point of this research executes how this fact actualizes in novels being aforementioned style. In this research handling Republican period popular romance, all accessible novels of three writers are grounded on. 86 novels written by Güzide Sabri, Kerime Nadir and Muazzez Tahsin Berkand are examined in the sense of forms of manners, clothes and fashion.