Roma İmparatorluk Dönemi Anadolu kütüphaneleri
Roman imperial Period Anatolian Libraries
  1. Tez No: 491237
  2. Yazar: UYGAR OZAN USANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Roma İmparatorluk Dönemi Anadolu Kütüphaneleri kültür tarihi açısından literatürde önemli bir yer teşkil etmektedir. Bundan dolayı günümüze ulaşan ve kütüphane olarak tanımlanan yapı kalıntıları arkeolojik çalışmalara konu olmaktadır. Ancak Anadolu'da kurulan Roma İmparatorluk Dönemi Kütüphaneleri'nin tespit ve tanımlarında sorunlar yaşanmaktadır. Sözü edilen kütüphanelerin tipolojik-yapısal özelliklerinin belirlenmesinin yanında, kuruluş, kullanım ve terk ediliş süreçlerinin içeriksel-işlevsel ve kamusal temsil ekseninde detaylıca incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Sonuç olarak ilgili yapılar 3 grupta toplanmış, tipolojik sınıflandırma problemlerine çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the Roman Imperial Period, Anatolian Libraries are important for the history of culture. The remains which are defined as libraries and survived until today are becoming subject to archeological studies. However, there are problems with detection and defination of Roman Imperial Periods Libraries built in Anatolia. The primary purpose of this thesis is to determine typological-structural properties as well as researching detailed reviews in the sense of contextual-functional ancient libraries. In addition, revealing publical presentation of those mentioned libraries. In conclusion, examined libraries in this thesis are summed up in three groups and some potential proposals are suggested to solve typological classification problems.