Yüzeyel mesane kanseri profilaksisinde yüksek doz interferon α-2b
High dose interferon α-2b in the prophylaxis of superficial bladder cancer
  1. Tez No: 491663
  2. Yazar: CÜNEYD SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Yüksek doz interferon α-2b'nin yüzeyel mesane kanseri profilaksisinde transüretral rezeksiyon sonrası etkinliğinin ve yan etkilerinin ortaya konması. Materyal ve Metod: Mayıs 1999 ile Haziran 2001 tarihleri arasında primer yada nüks mesane tümörü tanısı ile TUR-T uygulanan, yaşları 42 ile 83 arasında değişen (ort. 65.02), 46'sı erkek, 7'si kadın 53 hastaya operasyonu takiben 80 MU interferon α-2b intravezikal yoldan uygulandı. Tedavi ilk 2 ay haftada bir, takiben 4 ay 2 haftada bir, takiben 6 ay ayda bir olmak üzere 1 yıl sürdürüldü. Meydana gelen tüm yan etkiler kaydedildi. En uzun 30 ay, en kısa 6 ay olmak üzere hastalar ortalama 18 ay takip edildi. Kontrol grubu olarak 1997 – 1999 yılları arasında aynı amaçla BCG tedavisi uygulanan 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: 80 MU interferon α-2b uygulanan çalışma gurubundaki 53 hastanın 7'sinde (% 13.2) ortalama 8.5 ayda tümör nüksü tespit edildi. 3 hastada (% 5.6) tümör progresyonu görüldü. BCG uygulanan kontrol grubunda 48 hastanın 6'sında (%12.5) tümör nüksü, 3 hastada progresyon (%6.2) görüldü. Çalışma gurubunda hastaların hiçbirinde önemli kabul edilecek yan etki meydana gelmedi. Kontrol gurubunda 19 hastada (%39.6) ciddi yan etkiler görüldü. Sonuç: Erken sonuçlarımız TUR-T sonrası yüzeyel mesane kanseri profilaksisinde yüksek doz interferonα-2b'nin etkili olduğunu ve yan etkilerin istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evalute the efficacy and side effects of high dose interferon α-2b in the prophylaxis of superficial bladder cancer after TUR-T. Material and Method: Between May 1999 and June 2001, 53 patients, (46 men and 7 women) ranging from 42 to 83 years of age (mean 65.02) received 80 MU of interferon α-2b intravesical immunotherapy. The therapy lasted 1 year long with the instillations weekly for 2 months, bimonthly for the next 4 months and monthly thereafter. All side-effects were recorded. The patients were followed up for a median of 18 months (6-30 months). The control group was consisted of 48 patients who were treated with BCG between 1997 – 1999. Results: Tumor recurrence was observed in 7 of 53 patients (13.2 %) in a median time of 8.5 months in Interferon α-2b group. Tumor progressed in 3 of the cases (5.6 %). For BCG group 6 of 48 patients (12.5%) had tumor recurrence and 3 (6.3%) of them had progression. None of the patients experinced any serious side-effects in Interferon group where as 19 of 48 (39.6%) patients had severe side effects in BCG group. Conclusion: Our early results showed that high dose interferon α-2b seems to be effective in the prophylaxis of superficial bladder cancer after TUR-T, and this regimen has significantly lower rates of side effects.