Vitiligo tanılı hastalarda ıfn-gamma/ ıl-10 oranının hastalık aktivitesi ve yaygınlığı ile ilişkisi
Relation of disease activity and diffusion of ifn-gamma / il-10 ratio in patients with vitiligo
- Tez No: 491732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH LEVENT ÇİNAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen, değişik büyüklükte ve sayıda, iyi sınırlı, süt beyazı renkte yamalar şeklinde görülen, melanosit yıkımı ile karakterize kazanılmış bir deri hastalığıdır. Vitiligonun patogenezini açıklamaya yönelik, literatürde birçok hipotez bulunmasına rağmen, hiç biri henüz tek başına patogenezi açıklamaya yeterli değildir. En çok üzerinde durulanlar; nöral, otoimmün ve otositotoksik hipotezlerdir. Otoimmün hipotez, vitiligonun otoimmün hastalıklar ile klinik ili kisi olmasına ve hastalarda immünitede rol oynayan sitokinlerin varlığının gösterilmesine dayanır. Vitiligoda daha çok Th1 kaynaklı sitokinler baskın olmakla birlikte, proinflamatuar ve antiinflamatuar karakterde birçok sitokin bir arada patogenezde yer almaktadır. Bunlardan, proinflamatuar karakterde olan IFN-gamma ve antiinflamatuar karakterde olan IL-10 seviyelerinin ve bu sitokinlerin birbiriyle olan oranının; hastalığın yaygınlığı ve aktivitesi ile ili kili olup olmadığı çalı mamızın temel amacını olu turmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniği'ne Mart 2017 ile Kasım 2017 tarihleri arasında ba vuran 22 kadın ile 20 erkek hasta; kontrol grubunu oluşturması için yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı gönüllü 21 erkek ile 21 kadın, toplam 8 katılımcı çalışmaya alınmıştır. Serum IFN-gamma ve IL-10 seviyeleri, aynı zamanda tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikorları, ANA, ferritin, vitamin B12, CRP seviyeleri ölçülmüş, hasta grubunun VASI ve VIDA değerleri hesaplanmış ve bu parametreler arasında istatiksel olarak anlamlı fark açısından analizleri yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda, hasta ve kontrol grubu arasında IFN-gamma, IL-10 ve IFN-gamma / IL-10 seviyeleri arasında anlamlı fark bulamadık. Bu değerler, VASI ve VIDA ölçekleriyle de ilişkili bulunmadı. Hastalık süresi ile IFN-gamma ve IL-10 değerleri arasındaki korelasyon analizinde ise, IFN-gamma ile korelasyon saptanamazken, IL-10 ile negatif yönde korelasyon izlendi. Tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikorları, ANA, ferritin, vitamin B12, CRP ile hasta ve kontrol grubunda anlamlı fark bulunamadı. Çalışmamızda, parametreler arasında sayısal olarak farklılık olmasına rağmen, örneklem sayımız az olduğundan dolayı istatistiksel farklılık bulamadığımızı düşünüyoruz. Bu nedenle daha geniş hasta ve kontrol grubuyla yeni çalışmalar düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
Vitiligo is a skin disease characterized by melanocyte destruction, which can occur at any age and is characterized by patches of varying sizes and numbers, well-defined, milky white patches. Despite the existence of many hypotheses in the literature to explain the pathogenesis of Vitiligo, none are yet sufficient to explain the pathogenesis alone. The most common ones are; neural, autoimmune and autocotoxic hypothesis. The autoimmune hypothesis is based on the clinical relevance of vitiligo with autoimmune diseases and the presence of cytokines that play a role in immunity in patients. Vitiligo is predominantly Th1-mediated cytokines, while many cytokines, both proinflammatory and antiinflammatory, are involved in pathogenesis. Of these, the proportion of proinflammatory IL-10 levels with IFN-gamma and anti-inflammatory characteristics and the ratio of these cytokines to each other, and whether it is associated with the prevalence and activity of the disease. For this purpose, 22 female and 20 male patients who applied to Erciyes University Medical Faculty Dermatology Department Policlinic between March 2017 and November 2017; A total of 84 participants, 21 males and 21 females matched in terms of age and gender, were included in the study to establish the control group. Serum IFN-gamma and IL-10 levels, thyroid function tests, thyroid autoantibodies, ANA, ferritin, vitamin B12 and CRP levels were measured and VASI and VIDA values of the patient group were calculated and statistically significant differences were analyzed between these parameters. As a result of our study, we could not find any significant difference between IFN-gamma, IL-10 and IFN-gamma / IL-10 levels between patient and control group. These values were not related to VASI and VIDA scales. Analysis of correlation between disease duration and IFN-gamma and IL-10 values revealed no correlation with IFN-gamma, but correlation with IL-10 was negative. Thyroid function tests, thyroid autoantibodies, ANA, ferritin, vitamin B12, CRP and patient and control groups were not significantly different. In our study, although there are numerical differences between the parameters, we think that we can not find any statistical difference due to the small number of samples. For this reason, new studies can be organized with wider patient and control groups.