Türkiye'de 'Sahte ihtiyacın' kaynağı olarak dizi filmler
Tv series in turkey as the source of 'False needs'
  1. Tez No: 492375
  2. Yazar: MUHAMMET FARUK BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kapitalizmin en somut yansımalarının görüldüğü tüketim odaklı toplumda, bireylere tüketim odaklı bir yaşam sürmeleri önerilmektedir. Küreselleşmenin etkisiyle tüm dünyaya sirayet eden tüketim toplumu, birbirine benzer hayat tarzları yaratmakta; insanlar tüketim toplumu vasıtasıyla oluşturulan sosyal statü gruplarında kendi statülerini ifade etmek adına tüketime yönelmektedirler. İşte bu noktada; televizyon ürünleri, özellikle de dizi filmler, bireylere yaratılan sosyal statü gruplarında ne şekilde yer edinebileceklerine dair fikir sunmakta ve onlara tüketim biçimleri hakkında fikir sağlayarak tüketim isteğini harekete geçirmektedirler. Firmalar ise televizyon ürünleri üzerinden oluşturulan bu tüketim isteğini realiteye çevirmek adına bu platformlarda çeşitli reklamlar yapmakta ve ürünlerini toplumca kabul gören rol modeller üzerinden izleyiciye satmaya çalışmaktadırlar. Bu tezde; kitle iletişim araçları özelinde dizi filmler ile yaratılan“sahte ihtiyaçlar”ile ortaya çıkan tüketim eğilimi ve yaşam biçimi dayatmasının; özellikle internet teknolojisi ile üretilen yeni araçsal mekanizmalar üzerinden ortaya konulacaktır. Televizyon ve dizi filmler vasıtasıyla güdülenen standart yaşam tarzları ve tüketme arzusunun, internet ve mobil uygulamalar yoluyla topluma ulaştırılma ve toplumu şekillendirme anlamında çok daha hızlı bir hal aldığı ve bu noktada, bu araçların bireylerin tüketim ve ihtiyaç belirlemeleri hususlarındaki“self-determinasyon”sürecini ellerinden aldıkları verilen örneklerle irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In consumer society, which is based on spirit of capitalism, the individual is encouraged to act and live with the aim of consumption through the devices of cultural industry. Through globalisation, consumption is creating similar lifestyles in all countries and global consumption brands, even if fake, are used as a means of high status. Indiviuals are leaning towards consumption in order to be accepted in the society, prove that they dress well, follow the fashion, in other words to keep up with the times. At this point, tv series, play an critic role in creating a demand for consumption and build new consumption habits among the audience as well as evoking their emotions, desires and dreams related the consumption. Companies present and advertise their consumer goods and services through tv series characters and create a wish for purchase. The contention of this thesis that, the imposition of consumption tendencies and lifestyles arising from the“false needs”created by TV series in the mass media; especially through new instrumental mechanisms produced by internet technology. The standardized lifestyles and desire for consumption driven by television and series of films have become much faster in terms of collecting and shaping the society through internet and mobile applications and at this point they have taken the“self-determination”process of their consumption and needs determination given examples.