Bingöl ilini Diyarbakır Elazığ çevre illerine bağlayan karayolu kenarındaki tarım topraklarında motorlu taşıtlardan kaynaklanan ağır metal kirliliği
Heavy metal pollution caused by motor vehicles in agricultural grounds on the connecting highways of Bingol and Diyarbakir-Elazig
  1. Tez No: 492680
  2. Yazar: SADULLAH ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Çalışmanın amacı, Bingöl-Elazığ ve Bingöl-Diyarbakır karayolu güzergâhındaki topraklarda trafik kaynaklı ağır metal kirliliğinin boyutlarını belirlemek, topraktaki ağır metal miktarının kara yoluna olan mesafeye bağlı olarak değişimini ortaya koyabilmektir. Bu amaçla karayolunun sağ ve sol tarafından 2'şer km'lik 5 farklı noktadan 0, 2, 15 ve 40 m uzaklıklarla 0-15 cm derinlikten dört tekrarlamalı olarak toplam 80 toprak örneği alınmıştır. Sonuç olarak, toprakların ortalama ağır metal içerikleri, kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), nikel (Ni), krom (Cr) ve bakır (Cu)'dır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde Pb, Cd, Ni, Cr ve Cu için tüm ağır metallerin konsantrasyonları topraklarda izin verilebilir sınır değerlerine yaklaşamamalarına rağmen, mesafeye bağlı olarak karayolundan uzaklaştıkça ağır metal konsantrasyonlarının azaldığı görülmüştür. Bu durum çalışma alanındaki topraklarda gözlenen ağır metal birikiminin trafik kökenli olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the dimensions of traffic-sourced heavy metal pollution in the soil of Bingöl-Elazığ and Bingöl-Diyarbakır highway routes and to be able to reveal the distance of the heavy metal amount in the soil with the distance from the land route. For this purpose, a total of 80 soil samples were taken from the both sides of the highway and 5 different spots of 2 kilometers distance at 0, 2, 15 and 40 m distances with four repetitions from 0-15 cm depth. As a result, the average heavy metal contents of soils, lead (Pb), cadmium (Cd), nickel (Ni), chromium (Cr) and copper (Cu). Though concentrations in the soil did not approach the permissible limit values, it was observed that as the distance moved away from the highway, heavy metal concentrations decreased. This suggests that the heavy metal accumulation observed in the soil in the working area is of traffic origin.