Dana Adası (Pitusa-pityoussa) sarnıçları
Dana Island's (Pitusa-pityoussa) cisterns
  1. Tez No: 493052
  2. Yazar: DİLBER BALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖNİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Su, insanoğlunun varoluşundan beri yaşamın temel unsurlarından biridir. Suya her alanda ihtiyaç duyan ve yerleşimlerinin konumlarını buna göre belirleyen Antik Dönem insanı, su kaynağından uzak, yağışın az olduğu yerlerde günümüzde de olduğu gibi suyu depolamaya ihtiyaç duymuştur. Depolama ihtiyacının ortaya çıkmasıyla yağmur sularını, kar sularını ve kısıtlı olan tatlı su kaynaklarını biriktirmek için yapılar inşa etmişlerdir. Bu yapıların en önemlilerinden olan sarnıçlar, Antik Dönem kentlerinin su ihtiyaçları karşılamada önemli bir rol oynamıştır. Bu tez kapsamında Akdeniz'de Mersin ili, Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer alan Dana Adası'nda bulunan sarnıçların tespiti ve belgelenmesi yapılmıştır. Antik Dönem'de Kilikya Bölgesi'nde yer alan ada üzerinde çok sayıda sarnıç bulunmaktadır. Ada, önemli stratejik konuma sahiptir. Dana Adası'nda bulunan çok sayıdaki sarnıcın incelenmesi, adanın nüfusunun ortaya çıkmasına yardımcı olmanın yanı sıra yerleşim alanlarının ve adanın yerleşim evrelerinin belirlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Water is one of the life sources since the existance of the humanbeing. The ancient people, who needed water in all areas, and specified the location of city according to this, needed to store water in far from the water supply where had no rainfall as today. With emerging the necessity of storing, they builded a construction in order to save the rain water, snow water and the limited source of fresh water. It was crucial to provide water demand that islands has water supply or not in ancient time. Thus, they needed water cistern. This paper focuses on documenting and identifying the cisterns which are situated in Dana Island in Silifke/Mersin/Mediterranean Region. There are many cisterns in the Island which have an important strategic location. Dana Island was located in the Cilicia region in ancient time. Examining the cisterns in Dana Island will contribute to come out population of this Island. Also, it will aid to identify the settlement area and the history of island.