Sosyal medya reklamlarının tüketicilerde oluşturduğu algılar: Instagram reklamları üzerine bir uygulama
Customer perpections of social media a rewiew on Instagram ads
- Tez No: 493054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından beri teknoloji, kişilerin davranışlarını değiştiren bir unsur olarak öne çıkmıştır. Günümüzde de teknolojik gelişmelerde dönüm noktası olarak değerlendirilen internet, bireylerin ve toplumların birçok davranışında önemli değişiklikler ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu teknolojinin bir ürünü olan sosyal medya, kişiler ve topluluklar arasında hızlı iletişim kurulmasını sağlayan, web siteleri tarafından oluşturulan büyük bir iletişim ağıdır. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya araçlarından biri olan Instagram'daki reklamların tüketicilerde oluşturduğu algıları belirlemektir. Bu amaçla çalışmada öncelikle kavramsal ve kuramsal çerçeveye yer verilmiştir. Ardından Konya ilinde ikamet eden 300 kişilik bir örneklemden anket tekniği ile veri toplanarak, SPSS analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre tüketiciler, Instagram reklamı hakkında pozitif bir algıya sahiptir ve Instagram reklamları, tüketici satın alma davranışlarını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, technology has come to prominence as an element that changes people's behavior. Today, the internet, which is regarded as a turning point in technological developments, has made important changes in many behaviors of individuals and societies. Social media, a product of this technology, is a large network created by web sites that enables rapid communication between people and communities. The purpose of this study is to determine the perceptions of consumers in the advertisements in Instagram, one of the social media tools. For this purpose, primarily the conceptual and theoretical framework is included in the study. Then SPSS analysis was carried out by collecting data from a sample of 300 people who reside in Konya with questionnaire technique. According to the results of the study, consumers have a positive perception about Instagram advertisement and Instagram ads are affecting consumer buying behaviors positively.