Yenidoğan ishalli buzağılarda asit-baz dengesi, idrar yoğunluğu ve idrar osmolalitesi ile dehidrasyon derecesi arasındaki ilişkiler ve sıvı sağaltımı uygulamalarının etkinliği
In new born diarhoeic calves acid-base balance, the relation between urine osmolality and dehydration degrees; the effects of fluid therapy applications
  1. Tez No: 49318
  2. Yazar: ALPASLAN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
60 7. ÖZET Bu çalışmada yaşları 1-30 günlük değişik ırk ve cinsiyette18 ishalli ve 10 sağlıklı kontrol buzağısında; idrar yoğunluğu ve osmolalitesi, kan hematokrit değerleri, kan gazları, kan ve idrardaki üre ve kreatinin düzeyleri ile ishalli buzağılarda gelişen dehidrasyon dereceleri arasındaki ilişkilerin saptanması ve sıvı sağaltımı uygulamalarının bu değerler üzerindeki etkinliğinin araştırılması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
62 8. SUMMARY IN NEW BORN DIARHOEIC CALVES ACID-BASE BALANCE, THE RELATION BETWEEN URINE DENSITY URINE OSMOLALITY AND DEHYDRATION DEGREES; THE EFFECTS OF FLUID THERAPY APPLICATIONS In this study, there were 1-30 days old, 18 diarrhoeic and 10 healty control calves with different sex and race. The relationships between urine density and osmolality; blood hematocrit values, blood gases; urea & creatinine levels in blood and urine and dehydration degrees growing diarrhoeic calves were detemined. Moreover, it was aimed to search the effects of fluid therapy applications on these values.