Örgütsel sessizlik, presenteizm ve algılanan örgütsel destek ilişkisi: Yalova Devlet Hastanesi örneği
Organizational silence, presenteism and perceived organizational support relationship: Yalova State Hospital example
  1. Tez No: 493282
  2. Yazar: ECE ATİLLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sağlık hizmetlerinin kaliteli, verimli ve yüksek performans ile gerçekleştirilmesi günümüz şartlarında bir gereklilik haline gelmiştir. Sağlık hizmeti sunumunda beklenilen çıktıya ulaşabilmek için sağlık çalışanlarına gereken önem verilmelidir. Bu amaç doğrultusunda, sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik, örgütsel destek ve presenteizm algıları ölçülmüştür. Yabancı literatürde bu kavramlarla ilgili çalışmalara farklı sektörlerde rastlanmış olmasına rağmen, ülkemizdeki araştırma alanı oldukça kısıtlı görülmüş ve üç kavramı da aynı çatı altında toplayarak yazın alanına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışma için Yalova ilindeki kamu hastanesinde araştırmaya katılmayı kabul eden tüm sağlık çalışanları kapsama alınmıştır. Sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik, algılanan örgütsel destek ve presenteizm ilişkisini ölçmek için veriler anket yoluyla toplanarak SPSS 22.0 programı yoluyla analiz edilmiştir. Örgütsel sessizlik ve alt boyutlarında en yüksek ortalama hastane ortamına aittir (3,25). Algılanan örgütsel desteğin genel ortalama puanı 3,53 bulunurken, presenteizm ölçeği ortalaması 3,26 olarak tespit edilmiştir. Algılanan örgütsel destek ve presenteizm arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. (r=.-145). Örgütsel sessizlik ve algılanan örgütsel destek arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki (r=.-372), örgütsel sessizlik ve presenteizm arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=.481).
Özet (Çeviri)
It has become a must under the conditions of the present time that health services should be offered with a quality, productive and high performance. Due importance should be attached to the health staff so as to reach the expected level of output in health services. Towards this end, organizational silence, organizational support and presentism perceptions of health employees have been measured. Although there are studies in different sectors on these concepts in literature, the field of study in our country has been found as quite limited, and so the study is intended to gather these three concepts under the same roof and contribute to literature. All of the health staff working at a public hospital in Yalova and agreeing to take place in the study have been included in the study. To measure the organizational silence, perceived organizational support and presentism perceptions of the health employees, the data have been collected through a questionnaire and analysed with an SPSS 22.0 program. The highest average in organizational silence and its sub-dimensions belongs to the hospital environment (3,25). While the general average score of the perceived organizational support was found as 3,53, the average score of presentism was determined as 3.26. A negative significant relationship was found between the perceived organizational support and presentism. (r=.-145). A negative significant relationship was found between the organizational silence and perceived organizational silence (r=.-372), a positive significant relationship was found between the organizational silence and presentism (r=.481).